Według danych GUS średnia cena skupu mleka w Polsce w styczniu 2023 r. wyniosła 245,53 zł/hl. Ceny oferowane producentom mleka przez podmioty skupowe za surowiec w ubiegłym miesiącu spadły o 10,9 proc. w stosunku do tych, jakie mleczarnie wypłacały w grudniu 2022 r. Cena ze stycznia br. jest jednak wyższa od tej, jaką mleczarnie oferowały producentom w analogicznym okresie 2022 r. o 34,2 proc.

Najwyższą cenę mleka w maju br. odnotowano w województwach:

  • lubuskim – 264,18 zł/hl
  • dolnośląskim– 261,08 zł/hl
  • warmińsko-mazurskim – 252,82 zł/hl

Najniższe stawki wypłacano zaś w województwach:

  • świętokrzyskim – 230,58 zł/hl
  • łódzkim – 232,74 zł/hl
  • małopolskim – 234,20 zł/hl

Zmiany cen mleka i drobiu w ostatnim roku (Źródło: GUS)
Zmiany cen mleka i drobiu w ostatnim roku (Źródło: GUS)

W rankingu cen mleka zaszły duże roszady. Na pierwszym miejscu znajduje się obecnie województwo lubuskie (264,18 zł/hl), przy czym województwo podlaskie spadło aż na 4 pozycję ze średnią stawką 252,38 zł/hl. Nieoczekiwane zmiany zaszły również na niechlubnym, ostatnim pod względem cen mleka miejscu, gdzie najczęściej widniało województwo małopolskie. Tym razem najmniej za mleko płacono w województwie świętokrzyskim (230,58 zł/hl). W styczniu br. różnica pomiędzy najwyższą i najniższą ceną mleka w skupie ponownie wzrosła w porównaniu do zestawienia z grudnia 2022 r. i wyniosła nieco ponad 33 grosze.

Doniesienia z terenu o drastycznych spadkach cen mleka

Podawane przez GUS ceny mleka są uśrednionymi wartościami dla poszczególnych województw. Co oznacza, że jedni producenci otrzymują jeszcze względnie satysfakcjonującą stawkę, natomiast niektórym dostawcom oferowane są dramatycznie niskie ceny.

O takich informacjach informują nas rolnicy, ale również takimi danymi producenci wymieniają się często na mediach społecznościowych. Wczoraj na grupie Facebookowej o tematyce rolniczej dostawca mleczarni zlokalizowanej w województwie wielkopolskim poinformował, o wypłaconej cenie mleka sprzedanego w styczniu na poziomie 1 zł/l. informację tę potwierdzali inni internauci podając zbliżone stawki.

Sprzedając mleko za 1 zł/l przy tak drastycznie wysokich obecnie kosztach produkcji, nie można już mówić o jakiejkolwiek rentowności. Jeżeli trend ten będzie się nadal utrzymywał, pojawiają się uzasadnione obawy związane z przyspieszeniem procesu likwidacji stad bydła mlecznego, który i tak jest już dość zaawansowany.