Sierpień to już 8 miesiąc spadku cen. Z poziomu ponad złotego i 30 groszy w grudniu, średnia cena płacona rolnikom spadła w sierpniu do 95 groszy. Czyli blisko o 30 %. Zdaniem mleczarzy we wrześniu będzie jeszcze taniej. Najgorsza sytuacja jest z mlekiem w proszku. Odtłuszczone kosztuje niecałe 6 złotych za kilogram. O połowę mniej niż przed rokiem.

Przeliczając ceny mleka w proszku, żeby do produkcji nie dokładać, mleczarnie powinny za surowiec płacić zaledwie 45 groszy, czyli połowę tego co teraz.

Najwięcej płacą mleczarnie z woj. opolskiego. Średnio 1 zł 9 groszy za litr. Nieco mniej ale wciąż powyżej złotówki na Śląsku, Podlasiu, w Zachodniopomorskiem. Najniższe stawki poniżej 90 groszy obowiązywały w sierpniu w Łódzkiem i na Mazowszu. Podobne problemy ma cała Europa.

Zdaniem mleczarzy jedyna szansa na poprawę koniunktury to wznowienie zawieszonych ponad rok temu dopłat eksportowych. Inaczej nadwyżki nie uda się zagospodarować za przyzwoitą cenę. O przywrócenie dopłat polscy mleczarze bezskutecznie domagają się od stycznia, kilka miesięcy temu dołączyli do nich Niemcy i Francuzi.

mleko zł/l


ceny skupu

woj. opolskie 1,09

woj. zachodniopomorskie 1,04

woj. dolnośląskie 1,04

woj. śląskie 1,02

woj. podlaskie 1,01

woj. warmińsko-mazurskie 0,94

woj. świętokrzyskie 0,92

woj. łódzkie, mazowieckie 0,89

źródło GUSŹródło: Agrobiznes/ Agnieszka Niemcewicz