- W 2022 r. średnia cena skupu mleka w Polsce wyniosła rekordowe 2,30 PLN netto za litr i była o 47 proc. wyższa niż w 2021 r. Ceny skupu rosły przez cały ubiegły rok, podczas gdy już w drugiej połowie 2022 r. ceny produktów mleczarskich (masła, proszków mlecznych) na rynkach światowych spadały – informuje Paweł Wyrzykowski - analityk sektora Food and Agri w BNP Paribas Bank Polska.

W konsekwencji, w Polsce ceny zbytu produktów mleczarskich również uległy korekcie. Jak wylicza analityk, na początku marca br. cena masła w blokach w Polsce była o 36 proc. niższa niż na koniec III kw. 2022 r., a odtłuszczonego mleka w proszku obniżyła się o 33 proc.

Mniejszą skalę obniżek obserwowano w przypadku serów dojrzewających Edam, Gouda i mleka spożywczego – odpowiednio o 2, 4 i 5 proc. Spadki cen produktów skutkowały obniżką cen skupu mleka.

Tempo obniżek cen mleka powinno wyhamowywać

- Wg GUS, w styczniu 2023 r. cena skupu mleka w Polsce wyniosła 2,46 PLN netto za litr, o 11 proc. mniej niż w grudniu 2022 r. Biorąc pod uwagę skalę spadków cen produktów mleczarskich oraz notowania cen mleka przerzutowego (na początku marca ok. 1,60 PLN za litr) niewykluczone są dalsze obniżki cen, chociaż ich skala nie powinna być głęboka – podkreśla Wyrzykowski.