Ceny na krajowym rynku wołowiny od początku br. kształtują się w silnym trendzie wzrostowym bijąc kolejne rekordy, jak wskazują analitycy z Credit Agricole w najnowszej AGROmapie, dodając, że przyczyną obserwowanych w ostatnich kwartałach bardzo wysokich cen skupu bydła jest niższa podaż mięsa, będąca w znacznym stopniu efektem niskiej opłacalności jego produkcji w 2019 r. przy utrzymującym się silnym popycie zagranicznym.

– Uważamy, że przestrzeń do dalszego silnego wzrostu cen skupu jest już ograniczona, a 2022 r. przyniesie korektę wraz z pojawieniem się wyższej podaży mięsa. Prognozujemy, że ze względu na opóźnienia związane z cyklami produkcyjnymi dołek cenowy nastąpi najprawdopodobniej dopiero w 2023 r. Głównym czynnikiem ryzyka dla naszej prognozy jest tempo odbudowy podaży bydła – zaznaczają ekonomiści.  

Wzrost opłacalności produkcji bydła mimo wyższych cen pasz

Zgodnie z danymi prezentowanymi w raporcie, wartość polskiego eksportu wołowiny (żywca, mięsa oraz przetworów) w okresie od stycznia do lipca 2021 r. zwiększyła się o 8,9 proc. r/r wobec 0,4 proc. wzrostu w analogicznym okresie 2020 r.

– Cena skupu bydła wyniosła w sierpniu 7,83 zł/kg (+27,5 proc. r/r), a cena pasz dla bydła 1,85 zł/kg (+19,1 proc. r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza ukształtowała się na poziomie 4,23 wobec 3,95 przed rokiem, sygnalizując silną poprawę opłacalności produkcji w ujęciu rocznym – stwierdzają autorzy analizy.

W porównaniu do poprzedniej, letniej, prognozy cena skupu bydła w Polsce szacowana na koniec 2021 r. wzrosła o 0,50 zł/kg, zaś cena szacowana na koniec 2022 r. wzrosła o 0,8 zł/kg.

– Uwzględniając sytuację na unijnym i krajowym rynku wołowiny oczekujemy, że cena skupu bydła w Polsce na koniec 2021 r. wyniesie ok. 7,90 zł/kg oraz 7,40 zł/kg na koniec 2022 r. – informują eksperci z Crédit Agricole.