Do obniżek cen skupu bydła zakłady przymierzały się już od kilku tygodni. Jednak dopiero teraz obniżki wprowadzono w życie. Z ankietowanych zakładów tylko jeden utrzymał relatywnie wysokie stawki, w pozostałych widać wyraźne korekty. Największe spadki widoczne są w stawkach oferowanych za buhaje.

Sprawdź aktualne ceny skupu bydła

Jakie są ceny skupu bydła?

W obecnym tygodniu w ankietowanych zakładach ceny skupu buhajów w klasie R wyniosły maksymalnie 23,00 zł/kg (średnio 21,67 zł/kg), zaś w klasie O górna stawka wynosi 22,30 zł/kg (średnio 21,19 zł/kg). Ceny byków skupowanych na żywą wagę dochodzą do 14,00 zł/kg (średnio 12,44 zł).

Stawki oferowane za jałówki w rozliczeniu poubojowym w klasie R zatrzymują się obecnie na poziomie 22,80 zł/kg (średnio 22,03 zł/kg), a w klasie O 21,50 zł/kg (średnio 21,23 zł/kg). Za jałówki sprzedawane na wagę żywą producenci mogą obecnie otrzymać do 12,00 zł/kg (średnio 11,54 zł/kg).

Krowy z kolei w rozliczeniu poubojowym obecnie wyceniane są maksymalnie na 21,50 zł/kg (średnio 20,33 zł/kg). Natomiast w przypadku sprzedaży na żywą wagę, ceny dochodzą do 10,00 zł/kg (średnio 9,34 zł/kg) (ceny netto).

Więcej bydła na rynku to niższe ceny

Zwiększona podaż bydła na rynku krajowym, którego stopniowo przybywa po wcześniejszym zgłoszeniu do dopłat, zaczęła wywierać presję na ceny w skupie. Wołowiny na rynku również przybyło z innych europejskich krajów, co wynika po części z suszy, jak również ograniczonej dostępności pasz wynikającej z konfliktu w Ukrainie. Wszystko to zmusza wielu hodowców do podejmowania decyzji o redukcji pogłowia.