Gorączkę cenową na rynku bydła wystudziły nieco pojawiające się nieśmiałe próby obniżenia stawek przez niektóre zakłady, co swoje odzwierciedlenie przyniosło szczególnie w przypadku cen w rozliczeniu WBC. Stawki nadal jednak utrzymują się na dość wysokim poziomie, pozwalając tym samym stawić czoła rosnącym kosztom produkcji.

Przyglądając się cenom bydła na europejskim rynku, można zauważyć, że Polska wreszcie przestała odbiegać od średniej unijnej ceny wołowiny, co więcej, średnie stawki z ostatnich tygodni oferowane w naszym kraju, przewyższają ceny obowiązujące we Włoszech i są również wyższe od średnich stawek w UE. Czy sytuację można uznać więc za stabilną? Po części tak, ale trzeba pamiętać, że na sytuację w branży wpływ ma wiele czynników, jak choćby dalszy przebieg pandemii COVID-19 i zagrożenie wprowadzenia kolejnego lockdownu.

Ceny byków z największą korektą

W bieżącym tygodniu w ankietowanych zakładach ceny skupu buhajów w klasie R wynoszą maksymalnie 19,70 zł/kg (średnio 18,66 zł/kg), zaś w klasie O górna stawka wynosi 19,00 zł/kg (średnio 18,17 zł/kg). Ceny byków skupowanych na żywą wagę dochodzą do 12,00 zł/kg (średnio 10,60 zł/kg).

Ceny jałówek spadają

Stawki za jałówki w rozliczeniu poubojowym w klasie R wynoszą maksymalnie 18,50 zł/kg (średnio 17,76 zł/kg), a w klasie O 18,00 zł/kg (średnio 17,04 zł/kg). Za jałówki sprzedawane na wagę żywą producenci mogą obecnie otrzymać nieco mniej, bo do 9,50 zł/kg (średnio 8,88 zł/kg).

Ceny krów z najmniejszymi spadkami

Stawki oferowane za krowy w najmniejszym stopniu dotknęły obniżki. Aktualne ceny za samice w rozliczeniu poubojowym wynoszą maksymalnie 16,50 zł/kg (średnio 15,56 zł/kg). Natomiast w przypadku sprzedaży na żywą wagę, ceny dochodzą do 7,50 zł/kg (średnio 7 zł/kg) (ceny netto).

Sprawdź najnowsze ceny skupu bydła