Według opinii chińskiej telewizji, zagraniczne produkty mleczne w swoim składzie zawirają zbyt wysoki poziom witamin i składników mineralnych, nieodpowiedni dla dzieci w Chinach.

Od czasu skandalu, który podważył wizerunek chińskiej branży mlecznej, Chińczycy chętniej sięgają po zagraniczne mleko w proszku dla niemowląt. W 2008 roku w produktach jednego z największych chińskich koncernów wykryto toksyczną melaminę, przez co do szpitali trafiło kilkaset tysięcy dzieci.

Chińska telewizja ostrzega mieszkańców Państwa Środka, że w 8 na 19 przypadkach przebadanych próbek zagranicznego mleka dostępnego w Chinach stwierdzono wysoką zawartość witamin oraz substancji mineralnych. W związku z tym ogłoszono, że mleko spełnia zagraniczne normy produkcji, ale jest nieodpowiednie dla chińskich dzieci.

Jak informuje IAR, na granicy Hongkongu z kontynentalnymi Chinami wprowadzono nawet ograniczenia w liczbie puszek z mlekiem, które można przewieźć przez granicę. Osoby, które nie przestrzegają przepisów traktowane są wręcz jak przemytnicy. Według opinii pojawiających się w mediach społecznościowych, rodzice nie będą jednak skłonni do powrotu do chińskiego mleka.