Ze światowego rynku produktów mlecznych napływają pozytywne informacje. Chiny, największy importer przetworów mlecznych z UE, zwiększyły popyt na produkty z tego sektora.

- W strukturze chińskiego importu produktów mlecznych na szczególną uwagę zasługuje wzrost importu pełnego mleka w proszku (+20,9 proc.). Załamanie chińskiego popytu na pełne mleko w proszku było jedną z przyczyn trwającej od I kw. 2014 r. do I kw. 2016 r. spadkowej fazy cyklu na globalnym rynku mleka. Wzrost importu w tej kategorii wskazuje zatem, że zakumulowane w ostatnich latach znaczące zapasy pełnego mleka w proszku zostały zredukowane i obecnie trwa ich odbudowa, podaje Jakub Olipra Ekonomista z Credit Agricole Bank Polska S.A.

Zwiększył się również import mleka i śmietanki, który w latach 2012 – 2016 wzrósł się o 586 proc. Dzięki temu produkty te stały się główną kategorią w chińskim imporcie produktów mlecznych wyprzedzając proszki mleczne.

Dane nt. chińskiego importu produktów mlecznych są wpisują się w przewidywania ekonomistów z Credit Agricole Bank Polska S.A , zgodnie z którym wzrostowa faza cyklu na globalnym rynku mleka potrwa do III kw. br.