Problem ten jest szczególnie istotny przy żywieniu bydła dawkami TMR, zwłaszcza jeśli TMR jest zadawany tylko raz na dobę. W takiej sytuacji wzrost temperatury TMR w ciągu dnia prowadzi nie tylko do strat paszy objętościowej, ale także strat drogich pasz treściwych zawartych w TMR (śruty białkowe, zbożowe itp.) oraz dodatków witaminowo-mineralnych.

O ile warunków przechowywania pasz w zapełnionym silosie zazwyczaj nie możemy już poprawić, o tyle bardzo skutecznie możemy chronić TMR przed zagrzewaniem na stole paszowym oraz w wagonie paszowym lub na przyczepie, poprzez zastosowanie preparatów, które zabezpieczają TMR przed zagrzewaniem oraz skutecznie powstrzymują procesy fermentacji i wzrost temperatury TMR  – mówi Renata Włodarczyk, specjalista Josera Polska.

Zwiększenie zawartości s.m. jest czynnikiem sprzyjającym rozwojowi niepożądanych patogenów, szczególnie w kiszonkach. Gdy pasza jest zbytnio przesuszona, korzystne jest dodawanie wody lub roztworu wodnego melasy. W takim przypadku konieczne zastosowanie jest co najmniej 2, 3 odpasów oraz sprzątanie niedojadów.