Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, celem ekoschematu „dobrostan zwierząt” jest zrekompensowanie rolnikom dodatkowych kosztów i utraconych dochodów w wyniku prowadzenia praktyk związanych z podwyższonym dobrostanem zwierząt. Działania obejmują między innymi zwiększenie powierzchni bytowej, utrzymanie na ściółce czy wypas bydła.

 

 

Dobre rozwiązania dobrostanowe

Jak wyjaśnia Łukasz Karmowski, słusznym działaniem jest, że przepisy zmierzają do zwiększenia dobrostanu zwierząt. Zdaniem rolnika nie należy się obawiać, gdyż w wielu gospodarstwach przynajmniej część praktyk ujętych w ekoschemacie jest już realizowanych. Pewne kwestie wymagają jednak poprawy lub doprecyzowania w rozporządzeniach.

 

 

- Warto inwestować i warto się starać. Wielu z nas, jeśli chodzi o bydło mięsne, te wymagania już spełnia. Mamy teraz możliwość wariantowości, czyli rolnik może sobie wybrać, a więc może zrobi to, co już jest w stanie zrobić. Uważam, że te rozwiązania są bardzo dobre i będą nam pomagały stopniowo zwiększać dobrostan zwierząt. Moje bydło utrzymywane jest bez uwięzi, na ściółce i ma zwiększoną powierzchnię. Jest zapisane, że to muszą być budynki i tutaj jest kwestia interpretacji i doprecyzowania czy to faktycznie musi być budynek, który ma cztery ściany, czy może być wiata albo zadaszenie – mówi Łukasz Karmowski.

Więcej informacji w wideo poniżej.