Jak podaje thecattlesite.com, naukowcy z walijskiego Aberystwyth University w Wielkiej Brytanii, wykazali już w swoich badaniach, że łubin może być równie dobrym źródłem białka co importowana soja.

Badanie potencjału łubinu jako alternatywy dla soi, jest podstawą trwającego trzy lata projektu badawczego LUKAA (Lupins in UK Agriculture and Aquaculture). Jak dotąd badania wykazały, że dawki pokarmowe zawierające łubin są równie wartościowe, a w niektórych przypadkach nawet lepsze, w porównaniu z dawkami zawierającymi soję.

- Wielka Brytania i Europa mają poważne problemy z zapewnieniem sobie bezpieczeństwa stosowania białka w sektorze zwierząt gospodarskich i ryb, wynika to w dużym stopniu z uzależnienia od importu soi. - Jak powiedział profesor Nigel Scollan, będący kierownikiem projektu badawczego.

Wyniki projektu mogą mieć długoterminowe konsekwencje w sektorze rolniczym oraz branżach wspierających uprawę roślin i chów zwierząt. Aby łubin mógł być wykorzystywany na szeroką skalę, muszą być wprowadzone m.in. nowe technologie produkcji pasz w firmach paszowych oraz opracowane nowe herbicydy do ochrony upraw.

Zastąpienie soi z eksportu łubinem z krajowych upraw, zwiększa bezpieczeństwo żywnościowe. Dodatkowo w obliczu nowej Wspólnej Polityki Rolnej, wysokobiałkowe rośliny powinny zyskać na popularności w całej UE.