Od dwóch lat mamy do czynienia z kryzysem na rynku mleka. Jest on tym bardziej dotkliwy, że nastąpił po krótkim okresie rekordowo dobrej koniunktury. Z racji tego, że od niemal półrocza nie obowiązują limity na sprzedaż mleka, wielu rolników zdecydowało się na znacznie powiększenie swoich możliwości produkcyjnych, co wiązało się z inwestycjami najczęściej pokrywanymi z kredytów.

Skutki kryzysu są odczuwalne przed rolników na całym świecie, w najtrudniejszych przypadkach prowadząc do bankructwa producentów mleka. Dlatego wszyscy oczekujemy poprawy sytuacji w postaci wzrostu cen mleka w skupach i poprawy opłacalności produkcji białego surowca.  

Wzrost na GDT

Jednym z wyznaczników sytuacji na międzynarodowym rynku produktów mlecznych jest wysokość cen na nowozelandzkiej platformie internetowej Global Dairy Trade. Trwająca obecnie poprawa koniunktury na międzynarodowej giełdzie produktów mlecznych należącej do spółdzielni mleczarskiej Fonterry, daje nadzieję na polepszenie się sytuacji na rynku polskim, po części uzależnionym od eksportu.  

Ostatnio wzrosty na platformie Global Dairy Trade, są bardzo duże. Indeks GDT opisujący wzrost koniunktury wzrósł na aukcji odbywającej się 16 sierpnia br. aż o 12,7 proc. Silne wzrosty cen (o ponad kilkanaście procent) dotyczyły najważniejszych produktów eksportowych: mleka w proszku (zyskało w ciągu 2 tygodni 18,9 proc.), maślanki w proszku oraz masła.

FAO – indeks cen przetworów mlecznych

Źródłem pozytywnych informacji dla rolników jest również FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa), której raporty pokazują wzrosty cen przetworów mlecznych na światowych rynkach.

Wartość indeksu cen przetworów mlecznych FAO w lipcu 2016 r. osiągnął pułap 142,3 punktu, przez co zyskał 3,15 proc. w stosunku do poziomu z czerwca 2016 r. Stało się to za sprawą wzrostu cen wszystkich artykułów mleczarskich objętych indeksem, zwłaszcza masła. Ceny są jednak nadal na niższym poziomie niż w 2015 roku.

Ceny mleka w skupach

Pozytywne sygnały dochodzą również ze skupów mleka. Dla producentów jest to najważniejsze, ponieważ bezpośrednio mogą już odczuć poprawę sytuacji. Mleczarnie zdecydowały się w lipcu br. na pierwsze od długiego okresu podwyżki cen skupowanego surowca. Jak podaje GUS średnia cena mleka w Polsce w lipcu 2016 r. wyniosła 101,28 zł/hl.  Co stanowi wzrost o 1,3 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Rolnicy z województwa Podlaskiego otrzymali w lipcu średnio 110,86 zł/hl, w Warmińsko - mazurskim 104,67 zł/hl, natomiast producenci z Lubuskiego 104,22 zł/hl. Jednak w takich województwach jak: Łódzkie, Świętokrzyskie oraz Kujawsko-pomorskie średnia cena płacona za mleko w skupach był w lipcu poniżej poziomu 95 gr za 100 l.

Pomoc unijna i pogoda

Sytuację producentów mleka może również w pewnym stopniu poprawić pomoc unijna, która w formacie pakietu opiewającego na 500 mln euro ma niebawem trafić do rolników. Planowane jest dotowanie producentów, którzy zdecydują się na ograniczanie produkcji, co ma ograniczyć podaż surowca na rynku. W ramach pakietu pomocowego ma również być wspierana restrukturyzacja gospodarstw produkujących mleko.

Sezon 2016/17 zapowiada się lepiej dla rolników również ze względu na mniejsze problemy ze zbiorem pasz. Tegoroczna aura, co prawda dość nieprzychylna w okresie żniw, okazała się bardzo korzystna dla wzrostu traw oraz kukurydzy. Dlatego rolnicy nie będą musieli ponosić wysokich kosztów wkupu pasz, jak miało to miejsce w sezonie 2015/16.

Okazją do debaty nt. perspektyw w produkcji mleka będzie II Konferencja „Nowoczesna produkcja mleka”, odbywająca się 6 września w Podborzu. Zarejestruj się już dziś na farmer.pl.