Dobór systemu utrzymania do warunków gospodarstwa jest bardzo ważny z punktu widzenia ekonomicznego – gdyż budowa nowego obiektu jest niesamowicie kosztowną inwestycją, jak również jest to decyzja ważna z punktu widzenia zdrowotności stada.

System bezściołowy na rusztach jest alternatywą bardziej tradycyjnego systemu utrzymania z wykorzystaniem ściółki, a konkretnie słomy zbożowej, o której dostępność jest dość trudno w niektórych regionach kraju.

System ten ma jedną podstawową zaletę – mianowicie jest zdecydowanie mniej pracochłonny od tradycyjnego utrzymania na ściółce. Zarówno chodzi tu o brak codziennego dościelania korytarzy i stanowisk jak również niższe potrzeby pracy ludzkiej i nakładów maszyn na opróżnianie zbiorników z nawozami organicznymi.

Nie jest to jednak system bezobsługowy i dla zapewnienia komfortu zwierzętom trzeba dbać o czystość posadzki szczelinowej, by uniknąć poślizgnięć i urazów mechanicznych. Tu również istnieje możliwość ograniczenia pracy ludzkiej przez zastosowanie nowoczesnych technologii – jak np. robota czyszczącego posadzki.

Choć jest to urządzenie bardzo drogie (jego cena to ok. 10 tys. Euro netto), to jednak praca przez nie wykonywana jest sporym ułatwieniem i oszczędnością czasu, który można poświęcić na inne prace w gospodarstwie – tłumaczy użytkownik robota z województwa mazowieckiego.

Robot ten porusza się po określonej trasie przepychając odchody przez szczeliny w posadzce, po czym powraca do pozycji startowej – którą jest stacja ładowania. Po naładowaniu akumulatora robot ponownie rozpoczyna przemarsz między zwierzętami.