• Od wyceny 2020/1 Danko Zoom nie schodzi z podium najlepszych buhajów.
  • Samiec, który urodził się w Polsce, to efekt znakomitej współpracy HR Danko i WCHiRZ w Poznaniu.
  • Imiona przodków Danko Zooma bardzo wiele mówią polskim hodowcom bydła mlecznego i producentom mleka.

W sezonie 2020/21 rozpłodnik ten uzyskał indeks gPF wynoszący 150 jednostek i był pierwszym buhajem z polskiej hodowli, który w dobie wyceny genomowej pozostawił w pokonanym polu samce z hodowli zagranicznych. Obecnie, po ostatniej wycenie wartości hodowlanej buhajów, Danko Zoom szczyci się indeksem gPF wynoszącym 151 punktów i nadal plasuje się na pozycji numer jeden.

Danko Zoom urodził się w 28 czerwca 2019 r. na fermie w Kopaszewie, która należy do DANKO Hodowli Roślin. Jego ojcem jest buhaj o imieniu Braveness, a matką – Danko Szampa.

HR Dano od wielu lat współpracuje w ramach programu oceny i selekcji buhajów z Wielkopolskim Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Poznaniu. Aktualny lider wyceny pochodzi z embriotransferu.

Danko Zoom to kompletny buhaj, łączący wysoką produkcję mleka, wzorowy pokrój oraz pożądane cechy funkcjonalne. Ten osobnik charakteryzuje się następującymi wartościami podindeksów: produkcja 141, pokrój 129, płodność 113, LKS 129 i długowieczność 123.

Nie da się ukryć, że ten buhaj jest efektem zintensyfikowania prac hodowlanych w HR Danko i że jest pierwszym buhajem z polskiej hodowli o tak ogromnym potencjale.

Na kolejnych miejscach, drugim i trzecim, w genomowej wycenie uplasowały się odpowiednio samce Benicio i Springstee. Pierwszy pochodzi „ze stajni” Andrzeja Syczewskiego i jest oferowany także przez MCB Krasne, MCHiRZ w Łowiczu oraz Spermgen. Natomiast nasienie buhaja Springstee można kupić tylko i wyłącznie w łowickiej spółce.

Powróćmy jeszcze do buhaja Danko Zoom i spójrzmy na jego ojca. Braveness już od kilku sezonów wyceny wartości hodowlanej buhajów plasuje się na pierwszym miejscu pod kątem ilości synów znajdujących się w setce najwyżej wycenionych samców. Obecnie ma ich siedmiu, a ich średni indeks gPF jest 10 punktów niższy od indeksu młodego samca Danko Zoom.

Braveness może poszczycić się znakomitymi przodkami. Wystarczy wymienić takie imiona jak Bandares i Balisto, żeby wyrobić sobie zdanie na jego temat, bez większego zagłębiania się w drzewa genealogiczne. Bandares jest ojcem Bravenessa, a Balisto ojcem jego matki.