Rafał Wróblewski, dyrektor ds. rozwoju klientów w firmie Danone zauważył, że rynek polski nie różni się bardzo od innych rynków europejskich pod względem trendów żywnościowych panujących wśród konsumentów. - Widać bardzo silny trend zdrowego stylu życia i on jest bardzo ważny dla kształtowania naszej oferty, m.in. produktów bio i żywności z prostym składem. Pojawia się również ciekawy nurt żywności wegańskiej, który dla naszej kategorii jest interesującą propozycją - mówił.

- Urbanizacja i tempo rozwoju będzie powodowało, że będziemy cierpieć na brak czasu. Będzie coraz bardziej ważne, na ile produkty będą zapewniały wygodę spożywania. To jest obecnie istotny trend - my zauważamy większą sprzedaż w kategorii jogurtów pitnych i jogurtów w saszetkach - tłumaczył.

- Dla nas jako producentów ważne jest, aby edukować konsumentów do zdrowych wyborów - dodał.

Podkreślił, że obecnie konsumenci łączą się w różne grupy, które mają odmienne style życia i oczekiwania. - Do każdej z tych grup trzeba zupełnie inaczej docierać i personalizować przekaz. Jest miejsce zarówno na klasyczną komunikację jak i na influencerów. Personalizacja jest kluczem do zachęcenia konserwatywnych klientów, aby sięgnęli po nowe produkty - dodał.

Jego zdaniem wprowadzanie nowości produktowych nie będzie w niedalekiej przyszłości tak powszechne jak kiedyś. - Będziemy używać zupełnie nowych sposobów przekazu informacji, ponieważ coraz bardziej wchodzimy z komunikacją w internetową przestrzeń - mówił.

- Produkty, który wprowadzamy do sprzedaży, mogą być spożywane podczas różnych okazji konsumpcyjnych i na różne sposoby - zauważył przedstawiciel Danone.

- Trzeba odczarować świat danych demograficznych, ponieważ wchodzimy dziś w zupełnie nowy wymiar konsumenta. Inny komunikat możemy przekazywać do konsumenta, którego interesuje prosty skład, a inny komunikat do osoby, która szuka wysokiej jakości w tym samym produkcie - tłumaczył.