Dezynfekcja poudojowa, tzw. post-dipping, jest stosowana bezpośrednio po zakończeniu doju, tuż po zdjęciu aparatu udojowego. Strzyk w momencie dezynfekcji poudojowej nie musi być osuszany. Działanie to ma na celu prewencję mastitis i powinno być przeprowadzane w każdym stadzie, po każdym doju, w trakcie całego roku.

Celem post-dippingu jest ograniczenie populacji drobnoustrojów przeniesionych na strzyk podczas doju, zanim zasiedlą kanał strzykowy. Jest to więc bardzo efektywny sposób kontroli mastitis na tle drobnoustrojów zakaźnych.

Po doju krowy powinny mieć dostęp do świeżo zasłanych, czystych legowisk oraz dostęp do paszy i wody. Podanie ich w tym czasie, ma zachęcić krowy do pozostania w pozycji stojącej przez ok 20-30 min, tak, aby zwieracze kałów strzykowych uległy zamknięciu po doju.

Jeśli krowa położy się bezpośrednio po doju, kiedy kanał strzykowy pozostaje jeszcze otwarty, bakterie obecne w środowisku mogą się dostać do wnętrza gruczołu mlekowego i spowodować stan zapalny.

Z kolei, dezynfekcja przedudojowa tzw. pre-dipping, ma na celu ograniczenie liczby bakterii środowiskowych wywołujących mastitis, które znajdują się na skórze strzyka przed dojem.

Takie postępowanie ogranicza presję mikroorganizmów w okolicy kanału strzykowego, a więc zmniejsza ich szanse na przedostanie się do wnętrza wymienia. Pre-dippong nie tylko zmniejsza ryzyko stanu zapalnego, ale redukuje również ogólną liczbę bakterii w mleku.

Jednak, aby dezynfekcja przedudojowa była skuteczna, środki chemiczne muszą działać bardzo szybko (poniżej 30 sekund), co oznacza, że środek do pre-dippngu powinien pozostać na skórze strzyka przez 30-40 sekund, zanim strzyk zostanie osuszony przed nałożeniem aparatu udojowego.

Należy pamiętać, żeby po zastosowaniu dezynfekcji przedudojowej, przed nałożeniem kubków udojowych osuszyć strzyk, co zapobiegnie wystąpieniu substancji hamujących w mleku. Ponadto, takie działanie sprzyja lepszemu przygotowaniu krowy do doju i zapobieganiu występowaniu pustodoju.

Na podstawie artykułu dr Marcina Gołębiewskiego pochodzącego z czerwcowego numeru Farmera.