
Dobre okrycie gwarancją jakości kiszonek

Kierunek innowacja
Cykl regionalnych konferencji Farmera Sprawdź lokalizację i zarejestruj się!Do okrywania pryzm wykorzystywane są specjalnie do tego przygotowane folie kiszonkarskie. Ważne jest by folie były szczelne i dopasowane do wielkości silosu. Folie te są przygotowane w taki sposób by jedna warstwa była wystarczająca do prawidłowego procesu zakiszania oraz ograniczenia strat paszy. Oczywiście jeśli jest odpowiednio ułożona i dociśnięta.
Docisk folii jest równie ważny co jej szczelność. W krajobrazie Polski występują różne metody przechowywania kiszonek, pomimo coraz większej liczby betonowych silosów przejazdowych, czy wykorzystania konserwacji w rękawach foliowych, gdzie straty są znacznie mniejsze, nadal w wielu gospodarstwach kiszonki przechowywane są w pryzmach (kopcach, kurhanach – w zależności od regionu kraju).
Tak samo docisk folii różni się w wielu gospodarstwach. Od wykorzystania starych opon, przez worki z piaskiem, aż do ciężkiej ziemi. Ważne jest by okrycie dało stałe dociążenie i ochronę przed zwierzętami (ptactwo, gryzonie). Określenie, która metoda jest lepsza nie jest prosta i jednoznaczna. Jednak ważne jest by opady atmosferyczne nie wymyły okrycia, co umożliwia okrycie ciężką ziemią, a nie pisakiem, a także by ptactwo czy gryzonie nie uszkodziły folii, co jest obserwowane w przypadku okrycia oponami.
Możliwe jest również wykorzystanie wielowarstwowego okrycia folią kiszonkarską. Jest to również bardzo dobre rozwiązanie do którego można wykorzystać folie z poprzednich sezonów. Warunkiem jednak jest szczelność wykorzystywanych folii!
Komentarze