Hodowcom bydła dostarczającym swoje zwierzęta do skupów żywca proponowana cena za buhaja w kolorze nie przekracza już 7 zł netto za kilogram, a najczęściej oferowana to 6,5 zł netto. Jałowice niekiedy płacą się podobnie, choć najczęściej oferowana cena to 6 zł netto. Za krowy w skupie rolnicy otrzymują do 5 zł netto.

W klasyfikacji poubojowej najwyższa oferowana cena za buhaja w klasie O nie przekracza 11,5 zł netto/kilogram. Wciąż jednak za jałowice w tej klasie hodowcy mogą otrzymać nieco więcej, nawet ponad 12 zł netto/kilogram. Za krowy w O klasie zakłady płacą nieco ponad 11 zł netto/kilogram.

Najczęściej sugerowanym powodem tej sytuacji jest brak eksportu polskiego mięsa wołowego. Kierownicy skupów narzekają na brak zwierząt dostarczanych do nich i tłumaczą, że ceny są stabilne, ale z tendencją spadkową. Hodowcy czekają ze sprzedażą zwierząt na jakiekolwiek drgnięcie cen. Jednak w skupach owego nie widać w najbliższej przyszłości.

Jeśli nie ruszy eksport to ceny będą jeszcze niższe, bo na krajowym rynku ceny nikt z nas nie uzyska – tłumaczy jeden z kierowników skupu.