PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Dyrektor PIM o odbiorze mleka, sytuacji na rynku i eksporcie

Dyrektor PIM o odbiorze mleka, sytuacji na rynku i eksporcie W tym momencie brakuje działań mogących wesprzeć eksport, który obecnie prawie nie funkcjonuje, fot. mat. pras.

Sytuacja w sektorze mleka zmienia się dynamicznie. O komentarz w sprawie ostatnich wydarzeń na rynku mleka i perspektywy na najbliższą przyszłość poprosiliśmy Agnieszkę Maliszewską, dyrektor Polskiej Izby Mleka, wiceprzewodniczącą COGECA.Epidemia dotyka wiele branż, doprowadzając do sytuacji, których nikt się jeszcze kilka miesięcy temu się nie spodziewał. Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka, wiceprzewodniczącą COGECA, w rozmowie z redakcją farmer.pl podzieliła się swoimi spostrzeżeniami na temat aktualnej sytuacji na rynku mleka, w tym również o odbiorze mleka, eksporcie, oraz perspektywie na najbliższą przyszłość

– Należy podkreślić, że na rynku na pewno nie zabraknie produktów mleczarskich, o to możemy być spokojni. Obecnie mamy na rynku dwie sytuacje związane z ograniczeniem skupu mleka. Jeden zakład ograniczył skup, a drugim przypadkiem jest spółdzielnia, która świetnie sobie radziła przed pandemią koronawirusa, jednak cała jej produkcja nastawiona jest na sektor HoReCa, i obecnie, z powodu braku odbiorców, istnieje ryzyko, że zaprzestanie skupu od dostawców. W zawiązku z tym otrzymali oni pismo z informacją na ten temat. Jednak próbujemy znaleźć wyjście z tej sytuacji i zapewnić odbiór mleka. Jestem w kontakcie z wieloma prezesami spółdzielni, oni są w kontakcie z zarządem tej spółdzielni, wiele spółdzielni stara się tu pomóc. Spółdzielnia również robi co może, aby nie zaprzestać produkcji i skupu. To jest ogromny problem, sytuacja wręcz bezprecedensowa. Większość rynku mleka w Polsce to sektor spółdzielczy, trzeba pamiętać, że każda spółdzielnia odbiera surowiec w pierwszej kolejności od swoich członków, priorytetem jest zabezpieczenie ich interesów. Jednak mamy przecież obrót mleka w tzw. przerzutach, więc jest duża szansa, że uda się zagospodarować ten surowiec. Bardzo w to wierzę. – mówi Agnieszka Maliszewska.

Zapytana o możliwość stworzenia bazy lub systemu informacyjnego ułatwiającego przekierowanie mleka, które nie może zostać odebrane przez dotychczasowego odbiorcę, dyrektor PIM informuje, że może nieformalnie, ale w pewnym sensie system taki działa.

– Zorganizowanie takiej bazy wydaje się możliwe, ale nie w tym momencie. Jednak spółdzielnie są ze sobą w stałym kontakcie, wymieniają się informacjami w zakresie kto i ile ma mleka w danej chwili. Może nie jest to sformalizowane, ale obrót informacją i mlekiem funkcjonuje, więc miejmy nadzieję, że uda się ustabilizować sytuację. Zwłaszcza teraz, kiedy mamy tak ekstremalnie trudną sytuację, widzę tę dobrą współpracę i ducha spółdzielczości – podkreśla Maliszewska.  

Nasza rozmówczyni podzieliła się również spostrzeżeniem na temat największego, w jej ocenie, zagrożenia stojącego przed polskim przetwórstwem mleka.

– W Polsce z roku na rok produkcja mleka rośnie, taki wzrost jest też zauważalny w ostatnich  danych statystycznych. Dlatego, w dalszej perspektywie nie widzę ryzyka zawieszenia produkcji. Niebezpieczeństwo to istnieje w sytuacji ekstremalnie nieprzewidywalnej z jaką mamy do czynienia teraz, kiedy nie wiemy jak zachowa się Główny Inspektor Sanitarny, jeśli wśród załogi pojawi się osoba chora na COVID-19. Decyzja o zamknięciu zakładu byłaby tragiczną sytuacją, która na pewno skutkowałaby brakiem możliwości odbioru mleka od rolników. Dlatego Polska Izba Mleka przygotowała procedury dla wszystkich, którzy chcą z nich korzystać. To są  procedury prewencyjne oraz zachowawcze, w przypadku zaistnienia takiej sytuacji. Nie są to procedury zatwierdzone rozporządzeniem czy dokumentem prawnym, ale jest to zbiór praktyk i wiedzy stworzony na podstawie doświadczeń naszych kolegów z innych krajów. Są także procedury dla rolników producentów mleka. Dotychczas skorzystało z nich ponad  80 zakładów i spółdzielni mleczarskich oraz cała masa rolników. W pewnym momencie przestaliśmy już to ewidencjonować i są dostępne dla wszystkich na stronie www.izbamleka.pl. – informuje dyrektor Polskiej Izby Mleka.

Jako wiceprzewodniczącą COGECA Agnieszka Maliszewska co tydzień uczestniczy w wideokonferencjach Prezydencji COGECA, dzięki czemu otrzymuje wiele informacji o sytuacji na innych rynkach europejskich.

– Jestem w stałym kontakcie z kolegami i koleżankami z całej Unii Europejskiej. W niektórych krajach rolnicy ograniczyli w pewnym stopniu produkcję surowca, w niektórych widać spadek cen w skupach. Na przykład Włosi, Francuzi i Hiszpanie poprosili swoich dostawców mleka o ograniczenie produkcji o 10 proc. przez skarmianie w gospodarstwie cieląt lub redukcje mieszanek pasz dla krów. I dzięki temu nie muszą obniżać ceny w skupie. – zaznacza Maliszewska – Trzeba liczyć się z tym, że też staniemy przed podobnym dylematem, gdy sprzedaż będzie mniejsza. Tak jak mówią mi koledzy z innych krajów, to jest w wielu przypadkach, np. włoskich spółdzielni,  kwestia przetrwania niejednej spółdzielni i prawdziwy sprawdzian dla etosu spółdzielczego – dodaje.

Zapytaliśmy również, czy Tarcza Antykryzysowa stanowi realną pomoc dla sektora mleczarskiego oraz jakie formy wsparcia mogłyby wspomóc łagodzenie wpływu pandemii na polską branżę mleczarską.  

–Nie widzimy w Tarczy Antykryzysowej pomocy dla dużych firm spółdzielczych, dla dużych firm ogółem. Tarcza Antykryzysowa nie jest pomocą dla sektora mleczarskiego. Dla rolników w większym stopniu, jednak trzeba pamiętać, że większość spółdzielni mleczarskich to duże firmy. To one najwięcej produkują, najwięcej mleka odbierają, a w Tarczy ich interesy nie zostały uwzględnione. To jest moja opinia – zaznacza nasza rozmówczyni.

–W tym momencie, moim zdaniem, brakuje działań mogących wesprzeć eksport, który obecnie prawie nie funkcjonuje. Eksportu do Chin praktycznie nie ma, ceny frachtów są tak wysokie, że wysyłka mleka w proszku czy innych towarów na rynek chiński jest w zasadzie nieopłacalna. Wysokie ceny frachtów pojawiły się już z początkiem tego roku, by teraz osiągnąć poziom astronomiczny. Wiem, że jest kilka czynników, które się  do tego dołożyły. Min. tzw.  dyrektywa siarkowa, która unieruchomiła wiele statków, gdyż nie były w stanie zmieścić się w tej dyrektywie. Do tego dużo kontenerów utknęło w Chinach i innych miejscach, co dodatkowo podwyższyło ceny, a przy utrudnionych logistyce i handlu wewnątrz Unii Europejskiej będziemy mieli coraz większy problem. Naszym głównym odbiorcą są kraje UE, a dziś każdy kraj apeluje o patriotyzm konsumencki, żeby wspomóc swoich rolników i spółdzielnie, więc sytuacja będzie dość trudna – dodaje.

W rozmowie z redakcją farmer.pl dyrektor PIM podkreśliła również, że Polska nie wytwarza wszystkich produktów, z których korzystamy w naszych kuchniach, oraz że jesteśmy dużym dostawcą na rynek europejski, więc unijna solidarność konsumencka  jest niezwykle ważna. Zaś poproszona o radę dla rolników, zaleca obserwację sytuacji na rynku krajowym i rynkach zagranicznych oraz podejmowanie racjonalnych decyzji.

– Apeluję o zdrowy rozsądek. Rolnicy jako ludzie inteligentni i przewidujący, patrząc na to co może się dziać na rynku polskim, na to co się dzieje na rynkach innych krajów, doskonale zdają sobie sprawę, że czeka nas niezwykle trudny okres. Konieczna jest obserwacja i podejmowanie racjonalnych decyzji. Niezwykle szanuję ciężką pracę tych wszystkich rolników, którzy zdecydowali się na produkcję mleka. Wiem, że to trudna praca  i jestem w stanie sobie wyobrazić jak łatwo można utracić płynność przy tak ogromnych wahaniach rynkowych. To co można zrobić obecnie to dokładnie obserwować zachowania  rynku, ścisła współpraca za spółdzielnią i podejmowanie racjonalnych decyzji. Czasem trudnych, ale koniecznych do przetrwania, zarówno jako rolnik i jako spółdzielnia. – mówi Agnieszka Maliszewska – Ważne też, żebyśmy wyciągali wnioski z doświadczeń naszych kolegów z innych krajów, którzy kilka tygodni wcześniej zostali zaatakowani przez tego strasznego wirusa – podkreśla.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (34)

 • Spółdzielca 2020-03-29 21:26:13
  Pani Agnieszko! Pani się pogubiła. Włascicielami Spódzielni Mleczarskich są Rolnicy produkujący mleko a Pani rozmawia z Prezesami, czyli z pracownikami właściciela przecież tyle o tym mówi od pół roku minister rolnictwa. Uważam że Pani starania i apele powinna Pani zacząć od Przewodniczących Rad Nadzorczych.Popełnia Pani ten sam błąd co Pani konkurent Pan Waldemar.To nie dopuszczalne ze decyduje się o naszej własności.Mowi Pani o etosie spódzielczości bez kontaktu z jej właścicielem.Bardzo źle to wyglada...
  • Agnieszka 2020-03-30 08:36:05
   Szanowny Panie Spółdzielcą ani przez moment nie zapominam, że właścicielami spółdzielni są rolnicy, nie wiem skąd te wnioski. Proszę jeszcze raz przeczytać. Pozdrawiam
  • Adam 2020-03-30 12:06:48
   Hehe właściciele:) Podpisujący umowy, które ostatnio NIK dość chyba jednoznacznie ocenił. Zrobiliście coś z tym? Oczywiście, że nie bo nie macie jak. Tacy z Was właściciele właśnie :)
 • Future 2020-03-29 13:48:42
  Recesja,wzrost bezrobocia 15% upadek firm masowy,spadek cen produktow rolnych 20-30%?
 • Adam 2020-03-29 10:01:56
  Cielęta na swoim mleku i tak lepiej mi się odchowują. Wszystkim wyjdzie na zdrowie :)
 • baca56 2020-03-29 08:37:57
  Roltroll, wschodząca gwiazda hejternetu. Rolnictwo przeżywa kłopoty, jego to nie dotyczy - widać Putin nadal płaci normalnie.
  • Stan. 2020-03-29 14:57:11
   Baca 56 , często pisujesz mądrze ale dzisiejszy wpis jest tak głupi że zwala z nóg . A kim ty jesteś wobec Putina , nawet gdybyś był Tuskiem czy innym (...) co wyciera sobie tym nazwiskiem gebę. Kolejno : 1. prezydent , który wyprowadził rolnictwo - z kołchozów- na światowe giełdy (zboża) , 2. od wielu lat zabezpiecza - rolnikom - dochodowość (czyli zysk jak byś nie wiedział), 3. po chamskich zagrywkach Trumpa odbudował nadwyżkę budżetową do 504 mld USD (w tym 190 mld USD na fundusz solidarnościowy czyli zabezpieczenie wartości emerytur), 4. zabezpieczył budżet na wypadek spadku ceny ropy poniżej 40 dolarów za baryłkę, 5. wsparł Ukrainę poprzez" poluzowanie " dostaw gazu i zapłacił Ukrainie potęzne kwoty za przesył gazu , a takzę zagwarantował dostawy nawet wówczas gdy powstanie Nostrim 2, 6. Jest szanowany przez najważniejszych przywódców państw i przywódców religijnych także 7 Jest człowiekiem zawsze trzeźwym , znającym swoją wartość i odnoszącym się do innych przywódców - w tym do naszych - z należytym szacunkiem , 7. Jest człowiekiem wszechstronnie wykształconym , rozmawia swobodnie po niemiecku i angielsku , jest wysportowany (jest doskonałym dżudoką , jeździ konno jak szwoleżer , gra na pianinie i śpiewa jak dżezmen ). A ty baca 56 (?) poza tym że potrafisz być "trochę mądrzejszym chłopem " co potrafisz i czym ponadto jesteś ?
   • Wieś 2020-03-29 21:04:01
    Nasz jest złośliwym karzełkiem putek nie ma szans w tej kwestii ma szans
   • spod Sieradza 2020-03-29 22:46:12
    Jak ich nie lubię , to masz rację, co do Putina . Ostatecznie to nie polska szlachta wyzwoliła chłopów z pańszczyzny , a car - okrutnik . Nawiasem mówiąc - w podzięce - Polak tego cara wysadził (z powozu ) granatem ( i jakoś w historii Polski nie należy ten Polak do czczonych -Wyklętych ). Jak to pisał Mickiewicz : lud dobroczyńcom ręce odrąbie (wcześniej czy później , takie wilcze prawa suwerena) .
   • baca56 2020-03-30 03:29:05
    @Stan, mój wpis był adresowany do gościa @Rolpol który poniżej cieszy się z nieszczęścia krowiarzy i życzy im jak najgorzej, a dalej obraża innych rolników. Takie sianie hejtu (zwłaszcza teraz) uważam za wredny trolling i podejrzewam że może jest opłacany, być może zza wschodniej granicy. O Putinie w moim wpisie było tylko tyle, że czasem próbuje wpływać destabilizująco na inne kraje m.in. organizując hejt w internecie za pomocą farm trolli - na co przecież było wiele dowodów. Nie podzielam Twojego zachwytu Putinem, choć zgadzam się, że to bardzo sprawny polityk i pozycję Rosji bardzo wzmocnił - m.in. takimi metodami, ze szkodą dla Polski.
   • Roman 2020-03-30 19:44:35
    Baca potrafi rozrzucić gnój na polu.
  • Tak myślę 2020-04-03 17:01:30
   Zdaje się , że nie zauważyłeś farmy trolli pod bokiem Ziobry bo byłeś zajęty wypatrywaniem trolli u Putina . Mam takie przekonanie , że Putin m w d...(czyli głębokim poważaniu) zarówno Twoje zdanie jak i polskich przywódców. I się nie dziwię bo kto ma dwie dziurki w nosie " z rządzących , ten schlebia debilnemu Trumpowi (za nieloty F-16 i niby wizy na emigrację) , a wyciera sobie gębę nazwiskiem Putina . Po co ? Jaki jest w tym interes np. dla rolników ?
 • Rolpol 2020-03-29 07:45:46
  Ja się bardzo z tego cieszę. Powinni powylewac mleko ze dwa miesiące, poddawać dzierżawy za które płacili bajońskie sumy i posprzedawac cześć gospodarstw w cenie 30 tyś za ha. Bo KROWIARZOM już od dawna w du..pach się przewalalo od nadmiaru kasy. Trochę zimnej wody na łeb nie zaszkodzi.
  • JCz 2020-03-29 08:04:21
   Skoro "KROWIARZE" uplywaja w dobrostatku i w du..ach im się poprzewracało to dlaczego Ty nie wejdziesz w ten "biznes" do krainy MLEKIEM I MIODEM płynącej?
   • Rolpol 2020-03-29 08:09:27
    Z prostej przyczyny. Nie wszyscy mogą mieć krowy.
   • Andrzej 2020-03-29 22:11:03
    Trzymaj krowy, lub nieoceniaj buraku.
   • B2R 2020-03-30 08:55:19
    @Rolpol A kto komukolwiek zabrania mieć krowy? BTW, po przeczytaniu twoich postów mam wrażenie, że jesteś niedorozwinięty.
  • Heeniek 2020-03-29 14:25:28
   Dokladnie, nie wszyscy moga miec. Jutro na 5 przyjdz do doju bo zmiana czasu. TYLKO TRZEZWY masz byc ZLOPUSIE BO PO PREMI BEDZIE NA SWIETA
   • Rolpol 2020-03-29 14:50:43
    O 5 to ja mam lepsze zajęcie niż macanie krow po cyckach Stulejarzu tępy
   • Heeniek 2020-03-29 15:36:48
    Ty zgrywusie!! Juz pewnie zachlany chodzisz jak w kazda wolna niedziele. Nie denerwuj sie bo na nerwy najlepszy jest alkomat przed budynkiem. Do jutra
   • W realu :-) 2020-03-29 15:56:49
    @ Heeniek musisz uważać na niego może to zoofil i dlatego nie może mieć krów.
   • Heeniek 2020-03-29 16:09:00
    Ja Ci powiem ze dobry z niego chlopak do roboty. Rodzica sie robic nie chcialo sprzedali gospodarke on glowy do nauki tez nie mial i tak przychodzi tylko teraz jak ten internet mu w telefonie wlaczyly dzieciaki moje to krzyz Panski jest, caly fajrant nos w telefonie, ale co tam niech sie oswaja
   • Rolpol 2020-03-29 16:21:35
    Heniek i w realu do obory bo oporzadek. Ja kurki sprzedałem dwa dni temu a teraz myją fermę takie moski jak Wy, a ja mam przerwę.
   • Heeniek 2020-03-29 21:22:53
    Oj dobry z ciebie chlopak ale do bajek sie nie nadajesz. Bajonskie sumi za dzierzawe ci szkoda a mowisz ze kury masz? Chyba te 10szt co u mnie na jajka trzymam sobie przywlaszczyles
   • W realu :-) 2020-03-29 21:38:12
    @ Rolpol niesamowite. Od dziś drobiu nie tykam bo na razie nie stwierdzono czy covid19 przenosi się drogą płuciową, a mogę trafić na twoje i tych twoich parobków.
  • gad 2020-03-29 21:29:46
   Pewnie robisz u krowiarza za parobka tani alkochol mozg tobie spalil
  • Wiesiek 2020-03-29 21:30:53
   To w jakiej dziedzinie rolnictwa działasz? Bo kochana redakcja chyba usunęła naszą konwersacje.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.200.252.156
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.