Obchody Światowego Dnia Mleka zaproponowała w 2001 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Mają one na celu promowanie działań związanych z przemysłem mleczarskim oraz walorów zdrowotnych mleka. Większość państw organizuje obchody 1 czerwca, choć niektóre świętują tydzień przed lub po tej dacie.

Jak wskazuje Polska Izba mleka, to nie przypadek, że 1 czerwca obchodzimy dwa ważne święta: Dzień Dziecka i Światowy Dzień Mleka.

„Oba święta są ze sobą nierozerwalnie połączone ze względu na to, jak istotną rolę mleko i jego przetwory pełnią szczególnie w rozwoju młodych organizmów. Produkty mleczne są źródłem wielu cennych witamin (A, D, E, K, witamin z grupy B), minerałów (wapń, magnez, potas, cynk), probiotyków oraz  łatwostrawnego białka. Wszystkie te składniki są potrzebne w okresie wzrostu i pozytywnie wpływają na zdrowie dzieci. Dlatego też nasi milusińscy powinni pić 3-4 szklanki mleka dziennie lub zamienić mleko jogurt naturalny, kefir i kilka plasterków sera. Przy tak ważnych świętach nie może zabraknąć także uwielbianych przez dzieci lodów! Wszystkiego zdrowego i mlecznego!” – podkreśla PIM.

O walorach zdrowotnych mleka powinniśmy pamiętać jednak przez cały rok, gdyż regularne spożywanie przetworów mlecznych pozytywnie wpływa na organizm. Co ważne, dotyczy to wszystkich grup wiekowych.

Mleko zawiera szereg składników prozdrowotnych. Poza witaminami, mikro- oraz makroelementami nalezą do nich również CLA i NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe), o właściwościach przeciwmiażdżycowych i antynowotworowych.

Warto też pamiętać o pozytywnym działaniu mlecznych produktów fermentowanych, które oprócz szczepów baterii fermentacji mlekowej mogą zawierać również szczepy o działaniu probiotycznym. Mogą dostarczać również witaminy z grupy B i D, inulinę, czyli probiotyk, tj. składnik pokarmowy nieulegający trawieniu, a wspierający prawidłowy rozwój mikroflory jelitowej, oraz białka serwatkowe, którym w wyniku wielu badań przypisano m.in. działanie antyoksydacyjne, antybakteryjne, antywirusowe i antynowotworowe.