Pierwszy dzień czerwca to nie tylko Dzień Dziecka, ale i Światowy Dzień Mleka. Jego obchody zaproponowała ponad 20 lat temu Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Większość państw organizuje obchody pierwszego czerwca, choć niektóre świętują tydzień przed lub po tej dacie.

Celem tego święta jest propagowanie spożycia mleka oraz promowanie jego walorów prozdrowotnych.

Mleko dobre dla każdej grupy wiekowej

Oczywiście, o walorach zdrowotnych mleka powinniśmy pamiętać nie tylko na początku czerwca, gdyż najlepszy wpływ na organizm ma regularne spożywanie przetworów mlecznych. Co ważne, choć najczęściej podkreślana jest szczególna rola mleka w rozwoju młodych organizmów, pozytywny wpływ dotyczy wszystkich grup wiekowych.

Szereg składników prozdrowotnych

Mleko zawiera szereg składników prozdrowotnych. Poza witaminami (A, D, E, K, witamin z grupy B), minerałami (wapń, magnez, potas, cynk), probiotykami oraz łatwostrawnym białkiem należą do nich także CLA i NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe), o właściwościach przeciwmiażdżycowych i antynowotworowych.

Produkty fermentowane korzystne dla zdrowia

Na uwagę zasługują także produkty fermentowane, które poza szczepami bakterii fermentacji mlekowej mogą zawierać szczepy o działaniu probiotycznym. Produkty z tej grupy mogą dostarczać również witaminy z grupy B i D, inulinę, czyli probiotyk, tj. składnik pokarmowy nieulegający trawieniu, a wspierający prawidłowy rozwój mikroflory jelitowej. Korzystny wpływ wywierają też zawarte w nich białka serwatkowe, którym w wyniku wielu badań przypisano m.in. działanie antyoksydacyjne, antybakteryjne, antywirusowe i antynowotworowe.