EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) i Komisja Europejska wspólnie zorganizowały warsztaty, mające na celu wzmocnienie współpracy regionalnej w Europie Południowo-wschodniej oraz na Bliskim Wschodzie w celu zapobiegania i kontroli rozprzestrzeniania się choroby guzowatej skóry bydła - czytamy na portalu efsa.europa.eu.

Choroba guzowatej skóry bydła jest to choroba wirusowa występująca u bydła i bawołów. W Polsce jest chorobą zwalczaną z urzędu, podlegającą zakazowi szczepień. Cechą charakterystyczną choroby guzowatej skóry bydła są ospopodobne zmiany na skórze.

Głównymi terenami występowania choroby guzowatej skóry bydła jest Afryka. Jednak coraz liczniejsze przypadki notowane są na teranie Bliskiego Wschodu oraz Turcji. W sierpniu ubiegłego roku odnotowano także wybuch ognisk choroby na terenie Grecji.

Uczestnicy warsztatów analizowali najnowsze informacje na temat rozprzestrzeniania się choroby guzowatej skóry bydła. Omówiono sposoby zwiększania świadomości na temat wpływu choroby na zdrowie zwierząt, a także to, jak współpracować w celu poprawy nadzoru, zapobiegania i kontroli rozprzestrzeniania się epidemii - podaje EFSA.