Problemy eksportowe rozpoczęły się od momentu podwyższenia stawek celnych przez Turcję (styczeń, marzec, maj 2011), jednak główną przyczyną, którą wymieniają polscy eksporterzy, są zbyt wysokie opłaty za badania na BSE.

W Polsce koszty badań na BSE są najwyższe w Europie i wynoszą 120 złotych od sztuki, podczas kiedy ceny w innych krajach Europy wahają się między 5 a 10 Euro – mówi Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso. – Przy tak wysokiej opłacie podwyższa nam to koszty na kilogramie eksportowanego bydła o około 60 groszy.

Związek Polskie Mięso już w kwietniu tego roku wystąpił do Ministra Rolnictwa o zrównanie opłat do poziomu krajów Unii Europejskiej, co pozwoliłoby naszym eksporterom utrzymać konkurencyjność i poziom eksportu na rynek turecki. Niestety, Ministerstwo Rolnictwa odpowiedziało negatywnie.

Przy tak niskiej rentowności polskiej branży mięsnej, utrzymanie obecnych stawek za badania na BSE pogłębi i tak już nie najlepszą sytuację producentów wołowiny – dodaje Witold Choiński.