Produkt MOS-ELIT został wyróżniony na Targach Ferma 2015 w Łodzi Znakiem Nowość.

MOS-ELIT powstał z połączenia dwóch znanych wcześniej produktów: ELI - TOX i Met - Sac - MOS. Jest eliminatorem toksyn znajdujących się zarówno w paszy, jak również wewnątrz organizmu zwierzęcia.

Najważniejszym zadaniem preparatu jest wiązanie i wydalanie mikotoksyn pobranych z paszy poza organizm zwierząt. Takie oczyszczanie organizmu z toksycznych substancji zapobiega powstawaniu wielu schorzeń.

Na podstawie przeprowadzonych badań, stwierdzono, że wyizolowane fragmenty ścian komórkowych drożdży (Saccharomices cerevisiae), zawierają 1-3 i 1-6 beta-glukany, które podane mikronizacji tworzą specyficzną siateczkę przestrzenną, która wykazuje silne działanie wiążące dla mikotoksyn o dużych rozmiarach (zearalenon, toksyna T-2 i toksyna HT-2).

W porównaniu do glinokrzemianów, czas usuwania ich z organizmu jest 7-8 razy krótszy. Do głównych substancji aktywnych w preparacie należą: chitosan, metabolity drożdży Saccharomices Cerevisiae, witaminy z grupy B i witamina C, mannanooligosacharydy, 1-3 i 1-6 betaglukany oraz wyciągi ziołowe.

Poza działaniem detoksykacyjnym preparat ten posiada również właściwości prozdrowotne, wynikające ze wzrostu immunoglobulin IgA i IgG, stymulacji układu odpornościowego do wzrostu reakcji immunologicznych oraz pobudzania aktywności neutrofilów.

Poprawie ulec mogą również wskaźniki rozrodu dzięki lepszej manifestacji rui, mniejszej ilości cyst jajnikowych, a co za tym idzie wzrasta wskaźnik inseminacji.

Środek wpływa również pozytywnie na smakowitość paszy, co pozwala na zwiększenie pobrania, a także lepsze jej wykorzystanie.