Podczas XI Ogólnopolskiej Wystawy Bydła Mlecznego w Minikowie komisja sędziowska złożona z Giuseppe Beltramino, Romana Januszewskiego oraz Tomasza Kostro wyłoniła najpiękniejsze krowy i jałówki w 11 kategoriach.

Najpiękniejsze polskie jałówki

Wśród jałowic, które oceniano w pięciu kategoriach, najwięcej nagród otrzymały samice z gospodarstwa Artura Klupsia z Pępowa.

W kategorii 10 – 11 miesięcy wygrała należąca do Klupsia Klups Lambda Darling, której ojcem jest Delta Lambda, zaś ojcem matki Denver. W kategorii jałowic w wieku 12-13 miesięcy również zwyciężyła samica należąca do tego hodowcy, tj. Klups Delta Lambda Diora, której ojcem jest Delta Lambda a ojcem matki Astonishing. Ten sam hodowca odebrał także czempionat wśród jałowic w wieku 16-18 miesięcy za Klups Pharo Izzy po Pharo na Impressionie.

Z kolei najlepsza wśród jałowic w wieku 14-15 miesięcy była należąca do Ośrodka Hodowli Zarodowej Osięciny Loreta 73 po Tropicu na Montereyu. Samica ta została również superczempionką wystawy.

Zwycięstwo w ostatniej młodzieżowej kategorii wystawy w Minikowie przypadło Ośrodkowi Hodowli Zarodowej Dębołęka za Jamajkę 89 po Denverze na Debo-Biegunie.

Najpiękniejsze polskie krowy

Po tegorocznej wycenie krów na ringu w Minikowie powody do radości miały przede wszystkim Ośrodek Hodowli Zarodowej Lubiana, Stadnina Koni w Dobrzyniewie, Ośrodek Hodowli Zarodowej Osięciny, Gospodarstwo Rolne Jana Litwina, Stadnina Koni "Iwno" oraz Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki PIB Odrzechowa.

Wśród w krów w I laktacji bezkonkurencyjną okazała się Cindy po Husky na Silverze z Ośrodka Hodowli Zarodowej Lubiana. Otrzymała ona również wyróżnienie za najpiękniejsze wymię.

Z kolei w kategorii krów w II laktacji zwyciężyła Gela 20 ze Stadniny Koni w Dobrzyniewie. Jej ojcem jest Altahotrod, zaś ojcem jej matki Crank IT. Gela została superczempionką wystawy. Ponadto otrzymała wyróżnienie za najpiękniejsze wymię.

Najwyższy tytuł wśród krów w laktacji III i dalszej zdobyła pochodząca z Ośrodka Hodowli Zarodowej Osięciny Litera 48 po Montereyu na Omanie.

Podczas ogólnopolskiej wystawy bydła nie mogło zabraknąć także wyceny ras innych niż PHF. Czempionat wśród krów rasy jersey trafił do Jagodówki 71 ze Stadniny Koni Iwno. Jej ojcem jest Haley a ojcem matki Layne ET.

Z kolei najpiękniejszą wśród krów rasy polskiej czerwonej została Bajka z gospodarstwa Jana Litwina z Czarnej Góry. Ma ona w rodowodzie Brzosta i Barbakana.

Ostatnią z kategorii były krowy rasy simentalskiej, wśród których najwyższy tytuł zdobyła Eliza po Mannie na Walterze z Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki-PIB Odrzechowa.

Wszystkim hodowcom gratulujemy pięknych i funkcjonalnych samic!