EMB podała, że władze UE pod koniec lutego sprzedały ponad 4,3 tys. ton odtłuszczonego mleka w proszku w stałej minimalnej cenie 110 euro/dt.

Do tej pory była to najniższa cena sprzedaży i najwyższa ilość odtłuszczonego mleka w proszku sprzedawanego od początku przetargów. Ponadto zlikwidowano wymóg ograniczenia zapasów interwencyjnych bez szkody dla rynku i sprzedaży odtłuszczonego mleka w proszku poniżej jego wartości.

Prezydent EMF Romuald Schaber był oburzony podejściem KE. Odniósł wrażenie, że unijny komisarz ds. Rolnictwa Phil Hogan próbuje pozbyć się zapasów. Ponadto, prezydent Schaber narzekał, że marnotrawstwo mleka w proszku w obecnej sytuacji rynkowej jest wysoce niebezpieczne i pogarsza warunki producentów bydła mlecznego.

Według EMB, od grudnia 2016 r. KE sprzedała łącznie 6 421 ton odtłuszczonego mleka w proszku w 17 rundach przetargowych. W ramach europejskiej interwencji nadal przechowywane jest około 380 tys. ton.

Obecna cena rynkowa mleka odtłuszczonego w proszku spadła już do 137 euro/dt. W grudniu 2016 r. cena minimalna 215.10 euro /dt nie odpowiadała już rzeczywista wartość produkcji.