Nowy produkt w ofercie firmy Vit-Tra VITTRA-FAT 99 to czysty, frakcjonowany tłuszcz roślinny, za¬wierający głównie kwas stearynowy (54 proc.) i palmitynowy (44 proc.), używany jako tłuszcz chroniony w paszy dla krów mlecznych.

Suplement ten przyczynia się do wzrostu produkcji mleka i zawartości tłuszczu w mleku oraz po¬prawy zdrowia zwierząt. Liczne badania wykazały, że kwas stearynowy nie ulega kumulacji w komórkach wątroby i może być wykorzystywany w okresie przejściowym i we wczesnej fazie laktacji, jako główne źródło energii.

Kwas stearynowy reguluje gospodarkę enzymatyczną przy wzmożonej glukoneogenezie i zwiększonej podaży kwasów tłuszczowych do wątroby. W efekcie następuje polepszenie apetytu krów - większe pobranie paszy, zwiększenie produkcji mleka (ok. 9 proc.) oraz zwiększenie procentowej zawartości tłuszczu w mleku.

Dodatek paszowy stanowi łatwo dostępne źródło energii, ponieważ jest wchłaniany w jelicie cien¬kim, nie powoduje zaburzeń pracy żwacza i wątroby – nie ogranicza strawności włókna surowego.

Preparat ma za zadanie również ochronę przed pogorszeniem kondycji w pierwszym okresie laktacji aż do szczytu laktacji. Wśród korzyści można również wymienić zapobieganie stłuszczeniu wątroby i występowaniu ketozy. Suplement wpływa również na poprawę płodności i zdrowotności cieląt.