Na rynku występuje szeroki asortyment folii do owijania balotów. Różnorodność dotyczy rozmiarów, kolorów jak również grubości i długości oferowanej folii. Warto mieć świadomość jakimi parametrami powinna się charakteryzować dobra folia, aby nie dać się nabrać na zagrywki marketingowe nieuczciwych firm.

Z pewnością jedynym kryterium wyboru odpowiedniego produktu nie może być wyłącznie cena. Oszczędności poczynione na tym etapie sporządzania paszy mogą odbić się na ostatecznej jej jakości.

Oferowane w sprzedaży folie charakteryzują się różną długością i grubością. Nie jesteśmy jednak w stanie sprawdzić czy te dane zgadzają się z deklaracją producenta. Podstawowym parametrem na podstawie którego można oszacować,czy folia trzyma normy jest masa rolki. Folie o grubości 25 mikronów i szerokości 500 mm powinny ważyć ok. 22 kg, natomiast przy szerokości 750 mm ok. 29 kg.

Produkty różnią się też niekiedy ilości warstw. Najpopularniejsze są folie 3-warstwowe, w przypadku tych z wyższej półki, 5-warstwowe. Na każdym opakowaniu powinna znajdować się w jasny sposób przedstawiona informacja o ilości warstw. Trzeba się wystrzegać błędnych oznaczeń, gdzie np. pojawia się cyfra 5, która nie oznacza ilości warstw folii.

Istotną kwestią jest zawartość w folii kleju PIB (poliizobutylen), który zapewnia sklejenie poszczególnych warstw, co zapewnia szczelne zamknięcie balota. Tanie folie zazwyczaj nie posiadają tego kleju. Folia zawierająca klej powinna się po wyjęciu z opakowania kleić do rak. Poza tym folie z klejem są podczas owijania o wiele głośniejsze niż te bez kleju.

Różnorodność produktów występuje również pod względem koloru folii. Warto wybierać raczej te o jasnych barwach, czyli białą lub jasnozieloną, które najlepiej odbijają promienie słoneczne, co ma duże znaczenie dla procesu fermentacji i dalszego przechowywania. Należy unikać folii bezbarwnych, które są tańsze, jednak nie spełniają wymogów folii rolniczej do owijania balotów. Zdarza się, że pojawiają się w ofercie tego typu folie o niewiarygodnie wysokich parametrach uciągu (nawet 300 proc.). Najczęściej jest to folia do owijania palet, która pod wpływem warunków atmosferycznych może pękać powodując rozszczelnienie balota. Według większości producentów folii do sianokiszonki, jej rozciągliwość powinna wynosić do 70 proc.