Zapewnienie beztlenowych warunków w silosie jest podstawą prawidłowego przebiegu fermentacji kiszonki z kukurydzy, która w głównej mierze przebiega w kierunku produkcji kwasu mlekowego. Brak dostępu powietrza oraz rozwój pożądanej mikroflory bakteryjnej uniemożliwia również rozwój mikroorganizmów tlenowych powodujących psucie się paszy.

Warunek podstawowy to szczelność, jednak dla poprawy warunków oraz ochrony przed szkodnikami czy ptactwem, można zastosować metodę wielowarstwowego okrycia pryzmy  folią (np. folią z lat poprzednich – tu warunek pierwsza musi być szczelna, czyli nowa) lub specjalną siatką ochronną.

Wygodnym rozwiązaniem jest dopasowanie rozmiaru folii do sporządzonej pryzmy kiszonki, a nie w sposób odwrotny. Daje to możliwość swobodnego formowania pryzmy podczas zbioru i dopasowanie jej wielkości do potrzeb gospodarstwa (w zależności od wielkości stada i tempa skarmiania kiszonki – najlepiej by sięgało ono ok. 2 metrów w głąb pryzmy w ciągu tygodnia).

Folii w rolkach sprzedajemy bardzo mało odkąd wprowadziliśmy do sprzedaży folię na wymiar. Jest to wygodne dla rolnika ponieważ nie ma obaw, że folii zabraknie (po podczas formowania pryzmy coś poszło nie tak) czy trzeba będzie kawałek odciąć – co jest stratą – tłumaczy Grażyna Piotrowska właściciel firmy Agrohandel z Dziadkowic na Podlasiu.

Folie tradycyjne występują w rozmiarach od 6, 8, 10 i 12 metrów szerokości, w dwóch długościach 33 i 50 metrów. Rozmiary folii na wymiar to:  6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 16, 18 metrów szerokości, długość zaś jest dopasowana do wymiarów przygotowanej przez nas pryzmy kiszonki.

Co ważne dla rolników, to cena, która jest taka sama w porównaniu do standardowo przygotowanych wymiarowych folii kiszonkarskich – dodaje Grażyna Piotrowska.

Koszt okrycia pryzmy folią kiszonkarską szacowane są na ok. 3 proc. kosztów produkcji kiszonki z kukurydzy, co przekłada się na kwotę w granicach 150 zł na hektar.