PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Geny na Podlasiu

Geny na Podlasiu

O posiadaniu dobrej krowy często decyduje...przypadek.Od 2011 roku Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka (PFHBiPM) publikuje listę 100 najlepszych krów rasy polskiej holsztyńsko- fryzyjskiej wg indeksu produkcyjnego.

Magazyn Farmer odwiedził dwa niezbyt oddalone od siebie gospodarstwa indywidualne na Podlasiu, których krowy zajęły wysokie pozycje w najnowszym czwartym rankingu.

Oczywiście, nie jest to wiarygodna próba losowa i nie można tego odnosić do większości hodowców, a już raczej nie do ośrodków hodowli, których zwierząt w rankingu jest niemało.

Okazuje się, że akurat w tych dwóch sytuacjach, przynajmniej na początku, było trochę przypadkowości, dopiero "wyłowienie" dobrego materiału skutkowało dalszą pracą, chociażby nad skrupulatnym doborem nasienia buhaja o pożądanych cechach.

Historia krowy Krzysztofa Zawistowskiego ze wsi Łubnice Krusze o imieniu Wilma 1 jest najlepszym tego przykładem.

Urodzona w 2000 roku, przez kilka lat w ogóle nie była zauważana, chociaż gospodarz senior Stanisław, czyli ojciec pana Krzysztofa (majątek od rodziców objął dwa lata temu), z racji własnego doświadczenia wiedział, że jest ona wyjątkowa. Dopiero w roku 2005 r. pracownicy SHiUZ-u w Bydgoszczy zauważyli jej ponad przeciętne cechy. Niestety, wcześniej była inseminowana nasieniem buhajów "masowych", co nie wpłynęło korzystnie na jakość potomstwa. Ale później zaczęła się poważna praca nad wykorzystaniem i poprawą jej potencjału genetycznego.

Dobór nasienia jest skrupulatnie analizowany przez pracowników wspomnianego SHiUZ-u, a ostatecznie oczywiście akceptowany przez pana Krzysztofa, który dogłębnie interesuje się tą problematyką. Nawiasem mówiąc, rośnie niezły następca rodzinnego biznesu. Ośmioletni syn Krzysztofa o imieniu Piotr na zadawane przeze mnie pytania uprzedzał odpowiedzi ojca i "strzelał jak z karabinu" informacjami typu kiedy się krowa urodziła, kto jest ojcem cielęcia, jaka jest wydajność itp. Przyznam szczerze - niesamowite.

Wracając do Wilmy 1, trzeba podkreślić, że wcześniej, jak na HF-a zaawansowanego wieku, była na wspomnianej liście na pozycji 2-3. W swoim życiu wydała w sumie 8 potomków - 5 jałówek i 3 byczki, ale w naturalny sposób urodziła 6 cieląt. Z uwagi na jej wysoką wartość hodowlaną była dawczynią trzech zarodków, z których dwa się przyjęły. To przedsięwzięcie było na tyle skuteczne, że jej córka Wilma 10 ET po nasieniu buhaja Shottle z tego programu jako już pierwiastka znalazła się na 74. miejscu wspomnianej listy i zyskała od razu status matki buhajów! Z drugiego zarodka narodził się byczek, który ma status byczka hodowlanego na etapie testowania. W tej chwili łącznie 3 buhaje Wilmy 1 są w etapie testowania.

Czy przejdą wnikliwą selekcję, okaże się za ok. 3 lata. Życzymy powodzenia.

Z żeńskiego potomstwa, niestety, w gospodarstwie są tylko dwie krowy, wspomniana wyżej Wilma 10 ET i Wilma 5.

Wilma 5 jest również matką buhajów hodowlanych.

Wilma 1 pochodzi z własnej hodowli, jej matką była Wilma 55, a ojcem Addison.

Jest to krowa obdarzona wyjątkowymi cechami, oprócz wysokiej wydajności - maksymalna laktacja 12 004 kg mleka, jest też długowieczna, dotychczas w swoim życiu oddała ponad 91 tys. kg mleka. Ostatnia laktacja trwa już 619 dni podczas, której dała 18 015 kg mleka, czyli przeliczając na laktację 305-cio dniową, daje to prawie 9 tys. kg średniorocznie w ciągu dwóch lat po ostatnim wycieleniu! W dniu wizyty redakcji Farmera dojono od niej dziennie 20 kg mleka. Przedłużona laktacja wynika z trudnością zacielenia, ponieważ po ostatnim porodzie wystąpił skręt macicy. Pan Krzysztof jest optymistą i uważa, że już niedługo zwierzę uda się zacielić i nadal będzie użytkowane i dołączy do elitarnego klubu 100-tysięczników w życiowej produkcji mleka. Nawiasem mówiąc, średnia roczna wydajność stada wynosi ok. 8,5 tys. kg mleka (35 krów). Podejście hodowcy nie jest nastawione na bicie rekordów wydajności, więc krowy nie są "szprycowane" kilkunastoma kilogramami pasz treściwych dziennie. Wilma 1 długo żyje i daje dużo mleka przy dawce treściwych do... 5 kg dziennie. Średnia użytkowość krów w stadzie Zawistowskiego może nie jest rekordowa, bo wynosi ok. 5 laktacji, ale to wynika też w dużej mierze z wypadania pierwiastek z różnych przyczyn, jednak te zwierzęta, które przejdą selekcje, czy to naturalną, czy też hodowlaną, żyją długo i szczęśliwie, dając satysfakcję hodowcy.

Pod względem średniego użytkowania krów w stadzie, w drugim gospodarstwie jest podobnie i wynosi ono ok. 5 laktacji. Tu też zwraca się uwagę na nie przesadzanie z paszami treściwymi.

Efekt - długowieczność i świetne wyniki życiowe krów. Krowa Eugeniusza Kurzyny ze wsi Jamiołki Godzieby o imieniu Klazina dała 117 473 kg mleka, trafiając do elitarnego klubu stutysięczników.

Jej córka Konwalia dosłownie dwa dni przed naszą wizytą u rolnika została brakowana z powodu moczu we krwi (nerki), a jej wydajność życiowa zakończyła się wynikiem 97 tys. kg mleka (w hodowli jest jeszcze jej córka - jałówka cielna). Na 14. pozycji listy 100 najlepszych krów rasy PHF znalazła się krowa Kawiorek po buhaju Canvas, urodzona w 2006 r. Jej matką była Karolina (po ojcu Animafed), a babcią Kobra po ojcu Royal (wcześniej była w pierwszej dziesiątce oceny na Podlasiu).

Wszystkie wymienione krowy pochodzą z własnej hodowli rolnika.

O stado krów w liczbie 75 sztuk, pod względem doboru buhajów dba syn Eugeniusza Andrzej, z którym, niestety, nie udało się nam porozmawiać. Ale z tego co mówił ojciec, jest on w tym temacie biegły. Prawdopodobnie "smykałka" syna jest przyczyną niezbyt przychylnego spojrzenia na zwierzęta Kurzyny przez SHiUZ w Bydgoszczy. Doborem nasienia bezkompromisowo zajmuje się właśnie syn Andrzej, który jest również inseminatorem i zakupuje nasienie buhajów w firmach najbardziej mu odpowiadających. Ich krowa, chociaż usytuowana wysoko w rankingu, została zdyskwalifikowana przez grono fachowców SHiUZU-u w Bydgoszczy jako matka buhajków z powodu... nieproporcjonalnych ćwiartek wymienia. Jak mówi Kurzyna - współpraca SHiUZ-u z gospodarzami powinna układać się lepiej w kwestii hodowlanej. - Moim zdaniem, praca SHiUZ-u powinna dążyć do poprawy cech tej mojej krowy, czyli jej potomstwa, a niestety, według ich oceny jest odrzucona jako matka buhajów. Przyjechała komisja, stwierdziła, że wymię jest nieproporcjonalne i tyle. A może powinni zaproponować zapłodnienie krowy nasieniem buhaja, które poprawi tę ich zdaniem "złą" cechę. I to jest przykre, niestety - mówi Kurzyna.

Rzeczywiście, słuchając wywodów większości rolników, z którymi rozmawiałem, powinienem powiedzieć, że praca hodowlana to trud rolników, który czasami może zostać łatwo zniweczony.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (10)

 • arszczecin 2013-07-09 11:21:34
  dzieci pokolenia alt + c, alt + v przestańcie robić śmietnik. moderatorzy zablokujcie ip kopiarzom
 • PIP 2013-07-09 11:16:09
  PAŃSTWOWA INSPEKCJA PRACY
  CZEKA
  NA ZGŁOSZENIA PRACOWNIKÓW UBOJNI ZMUSZANYCH DO UDZIAŁU W TEJ HUCPIE
  ZGŁASZAJCIE PRZYPADKI MOBBINGU
 • PIP 2013-07-09 11:15:23
  PRACOWNICY UBOJNI ZMUSZANI DO UDZIAŁU W TEJ HUCPIE
  ZGŁASZAJCIE SIĘ DO PAŃSTWOWEJ INSPEKCJI PRACY
 • Damiann 2013-07-09 10:59:43
  Miej serce dla polskich pracownikow, polskich rolnikow, polskich rodzin, polskich dzieci!!!

  Tak jak kiedys powiedzial Bill Clinton:
  Przede wszystkim gospodarka Glupcze!!!

  Powiedz TAK dla uboju rytualnego!!!
  Powiedz TAK dla wzrostu polskiego PKB
  Powiedz TAK dla glodujacych dzieci!!!
  Powiedz TAK dla ludzi ktorym brakuje do 'Pierwszego'


  ABY W POLSKIM DOMU NIGDY NIE ZABRAKLO CHLEBA!!!
 • Rolnik 2013-07-09 10:59:09
  Ratujmy Polskie Rolnictwo! Ratujmy Polskie Zakłady! Ratujmy tysiące miejsc pracy!!!!

  Spotkajmy się na Torwarze w Warszawie 10.07 o godz 10:00 skad przejdziemy pod Sejm, Kancelarie Rady Ministrow, Siedzibe Klubu PiS, aby wyrazić swoje poparcie dla uboju rytualnego!!!

  Nie dajmy się francuskiemu lobby które przejęło naszych klientów! Nie pozwolmy wyslac 8 tysiecy rodzin na bruk! Apelujmy o rozwage do poslow PiS aby zawalczyli o polskie rodziny, o polskiego rolnika, polskich pracownikow. Sytuacja na wsi jest dramatyczna!!! Rolnicy, szczególnie młodzi, sa zmuszani do szukania pracy w miescie! Pozwoliliśmy by zniszczono polskie hodowle gęsi, z jednego z najwiekszych eksporterów wieprzowiny staliśmy się importerem. Nie dajmy całkowicie zniszczyć polskiego rolnictwa, polskiej wsi, polskich rzeźni! Walczmy o to co nam się należy!
  Informacje o manifestacji:
  Związek Polskie Mięso 722-220-019
  Stowarzyszenie Rzeznikow i Wedliniarzy 507-130-369
  Krajowa Rada Drobiarska 22 33 61 338
  Zakłady Mięsne Mokobody 516-031-481
  Zakłady Mięsne Biernacki 603 812 581
  Zaklad Drobiarski Imex 609 511 200
  Zaklad Miesny Jozian 504 096 777
  Zaklady Miesne Kowalczyk 695 999 395
  Zaklady Miesne Sobsmak Tykocin 509 551 621
  Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Rolniczych 500-012-173
  UPEMI 664 141 400
  Porozumienie Rolnikow, Zwiazkow i Organizacji Rolniczych 513 963 872

  DOLACZYLA DO NAS DEKLARUJAC POPARCIE I UDZIAL W MANIFESTACJI;

  Samoobrona Rolnicza 602 695 895

  ZAPEWNIAMY BEZPŁATNY TRANSPORT I POWROT

  Zapraszamy wszystkich zwolenników uboju rytualnego na
  facebook.com/ubuj.rytualny?hc_location=stream
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.236.89
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.