PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

GIW: krowy z Deszczna - bez opieki

GIW: krowy z Deszczna - bez opieki
Zdjęcie ilustracyjne, Shutterstock

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gorzowie Wlkp. zawiadamiał organy ścigania o możliwości popełnienia przez prawnego opiekuna zwierząt - fundacji Biuro Ochrony Zwierząt w Zielonej Górze - wykroczenia, polegającego na niezachowaniu ostrożności przy utrzymaniu bydła - poinformował w piątek Główny Inspektorat Weterynarii.Chodzi o stado krów liczące ok. 170 sztuk, które od wielu lat żyje na wolności w woj. lubuskim, wypasając się na polach rolników. Zwierzęta były niezarejestrowane, bez opieki weterynaryjnej. O rozwiązanie problemu od lat zabiegały władze gminy.

Jesienią ubiegłego roku Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gorzowie wydał decyzję nakazującą właścicielowi stada zabicie i utylizację krów. Decyzję tę podtrzymał sąd cywilny. Wówczas uaktywnili się obrońcy zwierząt, którzy apelowali o odstąpienie od tak radykalnego rozwiązania. W czerwcu minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zadeklarował, że krowy będą mogły pozostać przy życiu pod warunkiem, że są zdrowe i ktoś zapewni im opiekę. Sąd Karny w Gorzowie Wielkopolskim na wniosek fundacji Biuro Ochrony Zwierząt z Zielonej Góry przyznał jej sprawowanie opieki nad zwierzętami.

Stado zostało przez Inspekcję Weterynaryjną przebadane pod katem gruźlicy, białaczki i brucelozy oraz zakolczykowane w celu zapewnienia identyfikacji zwierząt.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gorzowie Wlkp. otrzymał w piątek zawiadomienie o ponownym, swobodnym przemieszczaniu się bydła na terenie gminy Deszczno. Kontrola przeprowadzona przez Inspekcję Weterynaryjną potwierdziła, że krowy pozostają bez opieki. Według GIW, zwierzęta obecnie znajdują w okolicach miejscowości Borek (gmina Deszczno).

"Organizacja ta (fundacja) od chwili otrzymania zawiadomienia o wydanym przez Sąd prawomocnym orzeczeniu powinna sprawować kontrolę faktyczną nad wszystkimi zwierzętami. Ponadto Biuro Ochrony Zwierząt zobowiązane jest do zapewnienia zwierzętom odpowiedniej ochrony i opieki, jak również właściwego dla zwierząt gospodarskich dobrostanu" - podkreślił GIW.

Powiatowy Lekarz Weterynarii "bezzwłocznie" zwrócił się do Biura Ochrony Zwierząt w Zielonej Górze o zabezpieczenie zwierząt i zapewnienie im właściwych warunków bytowania. Po tej interwencji rozpoczęto zapędzanie zwierząt na teren, na którym stado przebywało poprzednio tj. w okolicach Borka.

Obecnie prowadzone są przez Inspekcje Weterynaryjną dalsze czynności urzędowe tj. kontrola w zakresie humanitarnej ochrony zwierząt. Dalsze postępowanie organów Inspekcji Weterynaryjnej będzie uzależnione od wyników tej kontroli. O ustaleniach zostanie powiadomiony również wójt gminy Deszczno - poinformowała Inspekcja. Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (32)

 • Ktoś zna , ktoś wie ? 2019-12-12 13:53:20
  Zagląda ktoś na portal Ratujemy krowy z Deszczna ? Ostatnio - jakiś obrońca - przedsiębiorca z Lipek Wielkich k. Gorzowa nabył do karmienia 180 sztuk bydła kilka skrzynek marchwi i 2 skrzynie kalarepy . Zna Ktoś tego gościa ? To , że obrończynie są normalne inaczej ale że facet który ma przejąć stado Skarbu Państwa (zabrane społecznie upośledzonemu chłopu) wyczynia takie głupoty ?
 • Przedruk z komentarzem 2019-12-02 17:06:05
  Uwaga , oto mądrości "obrońców " krów z Deszczna , przedruk wpisu : Ela Mikucka Co prawda krowy, to nie kury i złotych jaj nie znoszą, ale na ich eksploatacji, można zarobić całkiem sporo hajsu. A więc, ile na przykład na stadzie, no.....powiedzmy 100 krów? Zakładamy, że ktoś nam podarował stado krów, 90% stada to krowy mleczne typu HF. Zapładniając jałówki, po to by miały laktację i produkowały mleko, zakładamy, że każda da 9 tysięcy litrów mleka przy każdym cyklu laktacyjnym, a zysk ze sprzedaży litra mleka wynosi 20 groszy, to na jednej takiej sztuce mamy ok. 1800 zł. Czyli przy naszych podarowanych 100 krowach, zarabiamy na białym płynie wydalanym z ich sutków ostrożenie kalkulując 100-150 tys złotych. Krowy mleczne żywią się troszkę inaczej niż rasy przeznaczone na mięso, ale mimo wydatków na paszę, leki itp. na czysto miesięcznie hodowca zgarnie do kieszeni ponad 100 tysięcy złotych Mało? Dużo? Oceńcie sami... Zakładając, że "nowy gospodarz" będzie sztucznie zapładniał krowy i po kazdym cyklu porodowym na świat przyjdą następne "niewolnice", łatwo policzyć ile to milionów złotych w ciągu np. 10 lat. Jeśli są nam już podarowane a potrzebujemy hajsu na spłatę naszych długów, możemy wysłąc je do rzeźni i wtedy już....jesteśmy prawie milionerami bo właściciel rzeźni będzie musiał zapłacić nam 700 tysięcy złociszy. Ale to nie wszystko.....Pamiętajmy że 100 krów cieplnych, to 100 cielaków a jeden miesięczny cielak wart jest ok. 1000 złotych. W podarowanym stadze, trafiły nam się też byki, właściwie dla nas bezużyteczne, bo przecież nie dają mleka i nie rodzą cielaków, no ale ktoś kto je nam wspaniałomyślnie podarował, nie chce, byśmy je od razu zabili, no więc możemy się jakoś dogadać i po okresie 2 lat, zrobimy z nimi co będziemy chcieli, więc przeczekamy, bo w końcu ....jeden dorosły byk w rzeźni jest wart ok 5 do 6 tys. złotych. Złote kury? Ależ skąd! To tylko krowy.....niestety, ani wolne ani szczęśliwe. Mój komentarz : i pomyśleć , że taka intelektualna jest zdolna do wywoływania - chaosu - wśród "ciemnoty Obrońców". Wg. niej krowy - mieszańce mleczne - nigdy nie dojone , to one nadają się do produkcji mleka . Krowy - po "gigancie " cielą się raz w roku , a 100 % cieląt przeżywa do uboju , że byki w wieku pow. 30 miesięcy kosztują jak byki opasowe itd.
  • XXL 2019-12-02 17:08:40
   Nie ma co komentować , to są ludzie - generalnie bezmyślni , nieskorzy do wiedzy .
 • z okolicy 2019-11-16 20:25:49
  Darek Ł. , na FB piszą , że produkujesz (jako wegan) wegańskie siano i dlatego nakarmią krowy z Deszczna , czytaj , co pisze o Tobie i Twojej rodzinie - babka z Niemiec na FB : Dana Ratasiewicz Ależ zapewniam was obie, że to jest właśnie najczystszej roślinnej tkanki wegańskie siano, od wegana naturalnie, od innych nie kupujemy....Ten Pan już nie hoduje bydła, właśnie zamknął interes, bo przeszedł wraz z całą rodziną na weganizm. No i tyle siana mu zostało, to nam odsprzedał....
  • przedruk 2019-11-16 20:32:57
   Siberius Vaako 16 czerwca OBOZOWY RAPORT DZIEÑ 22😊 Drodzy przyjaciele💓 ..Uprzejmie donoszę....(hm, gdzies to było😊) iż towarzysze z obozu zachowywali się poprawnie😀 Ranek powitał nas pochmurnym niebem, chłodnym wiatrem i aurą ,co to jakoby miała osłabić w nas ducha walki. Próżne to nadzieje , w zasobach odnaleziono ciepłe fatałaszki i okryto mądre głowy...co by nie było dalismy rade. Że pracowite z nas bestie to fakt, więc postanowilismy wykorzystać "ciężki sprzet budowlany"( patrz saperka i łopata) do naprawy drogi na obóz ,efekt bezcenny ..droga dobra i słoñce wyszło zza chmur😄....i w brzuchach burczeć zaczęło..dlatego w obliczu głodu kuchnia zaserwowała dzis wyśmienitą zupę której przygotowanie to szczyt kulinarnych możliwości( jakby kto pytał to mówta że kocioł do warzenia sprawiliśmy spory, i mieszali my cosik to trochu łychy nie przypominało ,ale takiej kuchni to nam wszytkie łasuchy zazdroscą pewnikiem👍), oj podjedliśmy sobie.NOWĄ KUCHNIE OTWARTO😄 Jako że zapachy naszej strawy z wiatrem w dal uleciały wnet do obozu przyjaciół "ZIELONYCH" przygnały, ludzi niezwykle sympatycznych wspierających nas i krówki, od razu nastała atmosfera niedzielnej sielanki..natura, radość i mnóstwo rozmów. Korzystając z okazji część obozu udała się z naszymi goścmi na dłuugi spacer po przepięknych polach rezerwatu , towarzyszył nam wiatr, ptactwo, koniki i NASZE KRÓWKI , mamy nadzieję że podobało Wam się piękno nadwarcianskiej ziemi. Było rodzinnie..zmęczeni ale zauroczeni naturą dotarliśmy do obozu, gdzie dopiero teraz rozpętała się euforia radości..TU W TEJ CHWILI JEST NASZ DOM I NASI BRACIA Z ROGAMI W ŁATKI..KWINTESENCJA ŻYCIA...mamy nadzieję że "ZIELONI" zabrali ze sobą to serce rezerwatu i wrócą ..💓 ....a kto nie byl niech żałuje bo nasze śmiechy niosły się daleko, przepiękna niedziela pieściła odpoczynkiem a wiara w sercach że krówki niedługo będą WOLNE tylko nas jeszcze zjednoczyła i wzmocniła
   • bracia 2019-11-17 00:13:07
    To towarzystwo, to tak na poważnie ? Wygląda , że mają rogaciznę za braci , a jak z prezydentem , i ministrem ? Też po bratersku ? TU W TEJ CHWILI JEST NASZ DOM I NASI BRACIA Z ROGAMI W ŁATKI..KWINTESENCJA ŻYCIA..
 • ostrzeżenie 2019-11-16 17:09:15
  Czy Biuro Ochrony Zwierząt bierze odpowiedzialność za ludzi , którzy plączą się wśród kilkudziesięciu (60 ?) byków na tych łąkach w Zakolu Santockim ? Przeciez Ci ludzie proszą się o tragedie. Krowa (mieszaniec mięsny z limusine) , do której cielaka podejdzie obcy człowiek (szczególnie dziecko) rozniesie je na rogach . A tam jacyś nieodpowiedzialni ludzie nawołują na facebooku do robienia zdjęć krówkom . Może ktoś kto jest na FB , napisze jakieś ostrzeżenie - przed tragedią - do tych infantylnych obrońców (żeby nie powiedzieć ogłupiałych weganizmem). Tylko w ostatnich miesiącach byki zabiły ludzi pod Kościerzyna , Wieluniem i Wieruszowem. Zresztą niedaleko o Deszczna bo w gminie Bogdaniec , kilka lat temu dwóch rolników poniosło śmierć od bydła. Może Powiatowy Lekarz powinien ostrzec bo na to Biuro z Zielonej Góry , to te niemoty , plączące się po łąkach i nawołujące do wycieczek (i plujące jadem na rolników, za chów gospodarski ) - nie mają co liczyć.
 • No ludzie ! 2019-11-14 22:45:06
  Czy ktoś powierzyłby np. prowadzenie restauracji komuś , kto: 1. nie ma żadnego majątku tak jak ta organizacja której sąd nakazał wykonanie o przepadku bydła o wartości jakieś 400 tysięcy złotych , 2, komuś kto nie ma pojęcia o zarządzaniu restauracją , kucharstwie i kelnerstwie (czyli o chowie i hodowli bydła), 3. kto nie ma pieniędzy na zakupy produktów do kuchni (czyli na paszę dla bydła), 4. kto nie wie dla jakich gości ma serwować posiłki (czyli komu przekazać bydło - zgodnie z ustawą może to przekazać tylko jakiemuś rolnikowi wskazanemu przez wójta , zazwyczaj na podstawie uchwały rady , w zadnym razie na zasadzie "widzi mi się albo "po rodzinie "), No ludzie , to się w głowie nie mieści . To musiał zrobić jakiś upośledzony sąd na rzecz jakiejś upośledzonej grupy ludzi .
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.173.217
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.