W zależności od tego, jakim budżetem dysponuje inwestor, istnieje możliwość zakupu całego gospodarstwa z produkcją zwierzęcą w toku, a więc można powiedzieć, że gotowy warsztat pracy.

Jedna z ofert na gieldarolna.pl dotyczy mniejszego gospodarstwa, zlokalizowanego w województwie podlaskim (okolice Siemiatycz). W skład gospodarstwa wchodzą grunty rolne o pow.13-14ha oraz zabudowania: obora z 2004 r. o wymiarach 12x24 m, stodoła, dwa budynki gospodarcze oraz dom mieszkalny.

Gospodarstwo było dostosowane do hodowli bydła mlecznego. Obecnie zaś prowadzona jest hodowla bydła opasowego. Istnieje możliwość zakupu samej działki z zabudowaniami (6 ha) za 900 000 zł. Całe gospodarstwo zaś wycenione zostało na 1 250 000 zł. Jak dodaje autor ogłoszenia, siedlisko nadaje się do prowadzenia agroturystyki, na działce znajduje się niewielki staw z dopływem i odpływem.

Gospodarstwo w większej skali

Jeżeli ktoś jest zainteresowany produkcją na większą skalę, z pewnością zainteresuje go ogłoszenie dotyczące sprzedaży fermy mlecznej Ever Milk Sp. z o.o. w województwie wielkopolskim (powiat szamotulski), którego cena wywoławcza wynosi 25 500 000 zł.

W skład gospodarstwa wchodzi Folwark Ćmachowo o pow. 6,40 ha oraz Folwark Biezdrowo o pow. 3,50 ha, jak też grunty rolne o pow. 410 ha. Istnieje możliwość zakupu samych gruntów rolnych w całości lub części oraz możliwość dzierżawy z prawem pierwokupu.

Gospodarstwo posiada stada bydła 950 szt., w tym 415 krów dojnych rasy HF, 501 jałówek i 34 byczki. Przeciętna wydajność stada w oparciu o dane z oceny wartości użytkowej wynosi 10 000 kg.

Gospodarstwo jest w pełni wyposażone i gotowe do dalszej produkcji. Budynki zaopatrzone są w wentylatory, poidła, pompy tłocząco – podgrzewające. Krowy dojone są na hali udojowej typu rybia ość 2x 10 z pełnym oprogramowaniem Afifarm 5. W 2019 r. został oddany do użytku nowoczesny jałownik o pojemności 200 szt.

Do dyspozycji jest również park maszynowy zapewniający pełną obsługę hodowli i produkcji we własnym zakresie. Gospodarstwo posiada też zaplecze paszowe zapewniające utrzymanie stada w okresie 1,5 roku.

Jest możliwość kontynuacji rozpoczętych inwestycji, obejmujących budowę biogazowi o mocy 250 kW oraz rozbudowę jałownika w lokalizacji Biezdrowo.