Grzybica u bydła najczęściej występuje w okresie jesienno-zimowym. Jak wskazuje lek. wet. Oskar Pietrasina kierownik gabinetu weterynaryjnego OVET w Krotoszynie, jej pojawieniu się w stadzie sprzyja utrzymanie zwierząt w ciemnych, wilgotnych i słabo wentylowanych pomieszczeniach oraz nadmierne zagęszczenie zwierząt.

– Charakterystycznym objawem grzybicy są plackowate zmiany. Najpierw pojawiają się guzowate nacieki, nastroszenie sierści i wyłysienie. Następnie zrogowacenia, zastrupienia oraz charakterystyczny biały nalot – wskazuje nasz rozmówca. – Mogą się one pojawić na każdej części ciała. Jeżeli zauważymy zmiany w postaci owalnych, szarobiałych plam najlepiej pokazać je lekarzowi weterynarii. Warto pamiętać, że wystąpienie łuszczącego się naskórka w okolicy nasady ogona może jednak wskazywać na świerzb – dodaje.

Jak informuje lek. wet. Pietrasina, do profilaktyki grzybicy zaliczyć można unikanie nadmiernego zagęszczenia, regularne wietrzenie oraz suplementację (wit. A, D oraz cynku).

– W leczeniu najczęściej wykorzystywana jest czynna immunizacja - dwukrotne szczepienie w odstępie 10-14 dni. Jeżeli jednak zmiany nie ustępują należy zastosować terapię indywidualną, suplementację mineralno-witaminową oraz preparaty przeciwgrzybicze stosowane miejscowo. Zaleca się pobranie zeskrobiny od paru sztuk z granicy zmian ze świeżych ognisk i wykonanie szczepionki – tłumaczy nasz rozmówca. – Szczepienie można wykonywać w celu przyspieszenia procesu zdrowienia jak i zapobiegania wystąpienia infekcji. Zaleca się podawanie dawki przypominającej co 6-12 mc. Formy przetrwalnikowe mogą utrzymywać się w środowisku fermy nawet kilka lat – dodaje.

Lek. wet. Pietrasina podkreśla, że szczepienie wyłącznie sztuk chorych nie jest skutecznym sposobem na walkę z tą chorobą.

– W przypadku wystąpienia grzybicy w oborze warto skupić się na stadzie. Sukcesywne doszczepianie sztuk chorych może okazać się mało efektywne. Najlepiej zastosować immunizację dywanową całego stada. Można też zaszczepić sztukę chorą oraz te, które miały z nią kontakt, jednak w przypadku pogorszenia sytuacji należy wyszczepić całe stado. Zakażenie szerzy się poprzez kontakt bezpośredni i pośredni (sprzęt, kojce, stanowiska) – tłumaczy nasz rozmówca.

Z jego doświadczeń wynika, że grzybica często występuje w parze z BRD. Choroby układu oddechowego cieląt często związane są utrzymaniem w pomieszczeniach o słabej wentylacji, dużej wilgotności i słabym dostępie światła, czyli w warunkach idealnych do rozwoju grzybicy.

Grzybica bydła jest zoonozą, co oznacza, że może przenieść się na ludzi, w tym również dzieci. Niestety u ludzi choroba ta leczy się dość ciężko, dlatego należy na nią uważać, jak podkreśla nasz rozmówca.