O wyjątkowej szkodliwość jusznicy deszczowej nie trzeba przekonywać nikogo, kto choć raz został zaatakowany przez tego owada. Ugryzienia tych muchówek są bardzo bolesne, a same owady są wyjątkowo natrętne. Nie płoszy ich ani przepędzanie rękami w przypadku ludzi ani ogonem i ruchami mięśni podskórnych przez krowy. Nacinają skórę swoim aparatem gębowym, a następnie wysysają krew z rany. Ślina jusznic może powodować odczyny alergiczne, co przy dużej inwazji może być groźne dla zdrowia.

Sposobem walki z jusznicami deszczowymi jest zwabianie ich do specjalnych pułapek. Owady te są oporne na wszelkiego rodzaju repelenty, dlatego urządzenie do ich chwytania musi posiadać specjalną formę. Na rynku dostępna jest pułapka H-Trap, oferowana przez krajowego producenta, firmę Panko.

Głównym elementem konstrukcyjnym pułapki, odpowiedzialnym za zwabianie jusznic jest czarna gumowa kula imitująca ciało potencjalnej ofiary. Kula nagrzewa się pod wpływem promieni słonecznych i to właśnie jej ciepło powoduje, że owady chcą ją zaatakować. Bąki lecą w jej kierunku, a następnie siadają na powierzchni kuli. Rozpoznając swój błąd próbują ucieczki i wtedy dostają się do wnętrza rozpostartego nad kulą lejka. Bąkowate są pionowzlotami, startując do lotu odrywają się pionowo od powierzchni. Lot kończy się w pojemniku zainstalowanym, na górze pułapki.

Jak podaje producent, dzięki zastosowaniu pułapki H-Trap, badania wykazały zmniejszenie liczby much końskich na obszarach chronionych pułapką o 90-95 proc. Maksymalny efektywny zasięg do 1 ha. Koszt zestawu H-Trap, w którego skład wchodzi pułapka wraz z cynkowanym stelażem wynosi 690 zł. brutto. Dość wysoka cena jednostkowa za pułapkę ma swoje usprawiedliwienie w wysokiej skuteczności urządzenia oraz braku dodatkowych kosztów podczas eksploatacji.