Podstawowym wyróżnikiem hal udojowych typu swing over jest fakt, że jeden rząd aparatów udojowych obsługuje obie strony hali udojowej. Podczas użytkowania tej hali nie ma przestojów i aparaty praktycznie cały czas są w użytku.

- Zdecydowaną przewagą tego typu rozwiązań jest wydajność. W przypadku konwencjonalnych hal udojowych aparat udojowy jest na krowie tylko przez 50 proc. ogólnego czasu dojenia. Natomiast w przypadku swing overa, kiedy wykorzystujemy jeden aparat na prawą i lewą stronę zwiększamy udział w czasie doju tego aparatu do 95 proc. – mówi Leszek Szwarc z Dairymaster.

Ja mówi Leszek Szwarc w przypadku hali swing over krowy dojone są o ok. minutę szybciej. Wynika to z naśladowania naturalnego procesu pobierania mleka przez cielę. W praktyce wygląda to tak, że w fazie doju wykorzystywane jest podwyższone podciśnienie, a w fazie spoczynku obniżone, podobnie jak odbywa się to podczas ssania strzyka przez cielę.

Warto zauważyć, że takie rozwiązanie jest tańsze na etapie inwestycji, gdyż liczba aparatów, w które trzeba wyposażyć halę udojową, jest zredukowana o połowę.