- Głównym problemem w gospodarstwach jest niedostateczna wiedza, głównie ze strony zagrożeń, jakie stoją przed fermą, przede wszystkim, skąd te zagrożenia wchodzą na fermę, a bez tej wiedzy nie jesteśmy się w stanie przed tym zabezpieczyć – mówi Jarosław Wieczorek, szef działu Agri firmy Ecolab.

Jak podkreśla Wieczorek, firma poza produktami sprzedaje przede wszystkim procedury, których zastosowanie i skrupulatne przestrzeganie zapewnia rozwiązanie konkretnego problemu związanego z higieną w gospodarstwie.

- Naszym kierunkiem działania jest szeroko pojęta profilaktyka, ale również pomoc rolnikom, którzy mogą liczyć na audyty na fermie. Przyjeżdżamy na fermę obserwujemy, pytamy, analizujemy, wyciągamy wnioski i przedstawiamy raporty, w których jest wyszczególnione: co zastaliśmy, co należy zmienić, jakie zastosować środki, ale przede wszystkim, jakie wprowadzić procedury. Na szczęście robimy to jeszcze bezpłatnie, więc istnieje rzadka okazja, aby rolnicy mogli z tego typu pomocy skorzystać – podkreśla ekspert.

W przypadku chemii stosowanej w gospodarstwie niezwykle ważne jest stosowanie środków zgodnie z przeznaczeniem i według określonych zaleceń, a nie jak to często bywa „ na oko”.

- Na spotkaniach z rolnikami staramy się uczulać, aby czytali to, co jest napisane na etykietach, gdzie zamieszczone są informacje, jak przechowywać produkt oraz zalecenia jak go stosować: w jakim stężeniu, w jakiej temperaturze, czy też jak długo.

Najpierw chcemy wiedzieć, jakie ferma ma problemy, a dopiero potem oferujemy rozwiązanie. Nasza oferta jest bardzo szeroka, bo aż 25 produktów i niekiedy niektóre środki mogą okazać się niepotrzebne dla danej fermy. Ważne jest więc dopasowanie środka do problemu, z jakim boryka się gospodarstwo – uważa Jarosław Wieczorek.

W zakresie higieny wymion i profilaktyki mastitis, poza dippingiem przed i po doju, często zapomina się o dezynfekcji aparatów udojowych między dojami. Jedna krowa może zarazić przez aparat udojowy do 9-10 następnych krów. Niezbędne są tu środki, które pozwalają w sposób szybki i skuteczny wyeliminować ten problem.

- Jest to bardzo szczególny punkt, ponieważ tu mamy bardzo mało czasu pomiędzy zdjęciem aparatu udojowego i ponownym jego założeniem, kiedy jedne krowy wychodzą i wchodzi nowa grupa krów. To jest ok. 4-5 minut, ale ten czas wystarcza, żeby przepłukać aparat udojowy, wydezynfekować i wysuszyć, co jest równie ważne jak suchy strzyk podczas podłączania aparatu.

Obecnie wielu rolników tnie koszty produkcji, próbując zwiększyć rentowność. Jednak szukając oszczędności, należy zastanowić się, czy higiena jest tym punktem, gdzie można ciąć koszty, gdyż koszt chemii w procesie wyprodukowania 1 litra mleka, to według Jarosława Wieczorka 2 proc., a wydatki związane z leczeniem zwierząt są znacznie wyższe – zauważa ekspert.

Ecolab stawia na rozwój i proponowane środki oraz procedury opiera na szeroko zakrojonych badaniach. W 2014 r. firma przeznaczyła na świecie 189 mln dolarów na badania i rozwój. Podczas Targów Ferma w Łodzi można było zapoznać się z szeroką paletą środków do higieny stosowanych w gospodarstwach, jak również zaczerpnąć fachowych porad z tego zakresu.