Aukcję bydła mięsnego zorganizował Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego (PZHiPBM) oraz Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie.

Według PZHiPBM w kraju zarejestrowanych jest 1,1 tys. hodowców bydła mięsnego, z czego ponad jedna piata znajduje się w województwie podlaskim.

W ocenie Piotra Kraśnickiego - wiceprezesa PZHiPBM i hodowcy bydła mięsnego z Korycina (Podlaskie), który ma 50 sztuk bydła mięsnego i stale powiększa swoją hodowlę; producentów mięsa wołowego w regionie przybywa.

Zdaniem hodowcy, z powodu ASF na Podlasiu spadła liczba producentów trzody chlewnej, którzy teraz przekształcają i dostosowują swoje pomieszczenia gospodarcze do hodowli bydła mięsnego. Kraśnicki powiedział PAP, że w tej chwili na Podlasiu jest 260 hodowców bydła mięsnego.

Kraśnicki podkreśla, że Podlaskie ma duży potencjał do hodowli bydła mięsnego, ponieważ na tym terenie jest dużo nieużytków rolnych, które "świetnie sprawdzają się jako miejsca do chowu krów mięsnych".

Rolnik, powołując się na wskaźniki PZHiPBM poinformował, że w kraju wzrosło spożycie wołowiny. - Średnia spożycia wzrosła - już prawie trzy kilogramy na przeciętnego mieszkańca, przy niecałych dwóch kilogramach, które były jeszcze dwa lata temu - mówi Kraśnicki.

Najpopularniejszą rasą krów mięsnych licytowanych na aukcji w Janowie było bydło rasy Limousine z woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Waga zwierząt na aukcji dochodziła do około czterystu kilogramów. Kupujący mogli wylicytować też młode sztuki do dalszej hodowli.

Według informacji przekazanych PAP od organizatorów aukcji, w Janowie sprzedano 140 ze 160 krów mięsnych. Byczki i jałówki można było kupić od 9 do 12 zł za kilogram.

- Cała akcja to z jednej strony próba wyeliminowania ze sprzedaży pośredników, z drugiej sposób na przekonanie rolników do hodowli ras czysto mięsnych - podkreślał Piotr Kraśnicki.

Aukcja bydła mięsnego w Janowie odbyła się po raz ósmy. Licytacje zwierząt odbywają się w tym miejscu od października 2015; 2-3 razy do roku. Następna aukcja na Podlasiu odbędzie się w październiku, a najbliższa licytacja bydła mięsnego będzie miała miejsce w kwietniu na Lubelszczyźnie.