„Marzec i kwiecień to tradycyjny czas wzmożonych działań organizacji zajmujących się obroną zwierząt i ekologią. Dla części z nich to nie misja, ale interes. W walce o uwagę i środki darczyńców posługują się informacją niepełną, sprzeczną z faktami i wiedzą naukową. O prostowanie takich przekłamań apelują w ramach inicjatywy #hodowcyrazem polscy hodowcy trzody, bydła i drobiu, wspierani przez naukowców” – informują hodowcy z inicjatywy #HodowcyRazem.

Na forach internetowych pojawia się wiele argumentów przeciwko hodowli zwierząt, w których stwierdza się, że mleko odbierane jest cielętom, życie świń to pasmo cierpień, a człowiek nie jest ewolucyjnie przystosowany do jedzenia mięsa, co stoi w sprzeczności wobec praktyki hodowców oraz wiedzy naukowej.

fot.#HodowcyRazem
fot.#HodowcyRazem

„W rzeczywistości współczesne rasy krów produkują ilości mleka wielokrotnie przekraczające zapotrzebowanie cieląt, dobrostan świń jest dla hodowców najważniejszym czynnikiem pozwalającym na osiągnięcie zysku a, w opinii naukowców, mięso jest naturalnym i obecnym w ludzkiej diecie od setek tysięcy lat składnikiem”, podkreślają przedstawiciele branży.

Inicjatorzy akcji #HodowcyRazem podkreślają istotną rolę partnerskiej współpracy z organizacjami ekologicznymi.

„Ich aktywność nie raz była dla sektora rolnego dodatkową inspiracją do zmian, a rzetelne organizacje proekologiczne i prozwierzęce są postrzegane przez podmioty stowarzyszone w inicjatywie #HodowcyRazem jako cenni partnerzy, którzy wskazują dodatkowe kierunki możliwych zmian w hodowli zwierząt. To nie ekolodzy są celem inicjatywy #HodowcyRazem, tylko nierzetelne informacje, które zakłamują rzeczywistość”, jak zaznaczają hodowcy.

W kolejnych publikacjach autorzy inicjatywy chcą obalić powszechne mity dotyczące hodowli zwierząt m.in. o szkodliwości spożywania mięsa, używania przez hodowców antybiotyków, rzekomego wylesiania w Polsce, emisji gazów cieplarnianych, zanieczyszczenia gleby i zagrożeń dla bioróżnorodności jakie jakoby stanowić ma produkcja zwierzęca.

„Tymczasem nowoczesna produkcja zwierzęca może być i jest prowadzona z zachowaniem dobrostanu zwierząt, ograniczeniem stosowania antybiotyków, z ograniczeniem emisji gazów i zamkniętymi obiegami prowadząc do dostarczeniu konsumentom najwyższej jakości produktu stanowiącego o wiele naturalniejsze i zdrowsze po żywienie niż promowane, często syntetyczne, zamienniki” podsumowują hodowcy z inicjatywy #HodowcyRazem.