Holandia wysokie ceny, więcej mleka

Jak dotąd, pomimo bardzo wysokich cen mleka, europejscy hodowcy bydła mlecznego nie zwiększyli ogólnej produkcji. Ale teraz Holendrzy zwiększają dostawy mleka.

W lipcu produkcja mleka w Holandii była o 1,8 proc. wyższa niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku, a w czerwcu – 1,5 proc. To zakończyło trend spadkowy, który trwał od grudnia 2020 roku.

Według holenderskiego przemysłu mleczarskiego (ZuivelNL) przyczyną zwrotu mogą być wyjątkowo wysokie ceny mleka. Jednak skumulowana ilość mleka w Holandii od stycznia do lipca 2022 r. była nadal o 1 procent niższa od porównywalnej ilości z poprzedniego roku.

W Niemczech maleje dystans do poprzedniego roku

W Niemczech produkcja mleka w czerwcu i lipcu nadal była poniżej poziomu z roku poprzedniego. Według Federalnego Urzędu ds. Rolnictwa i Żywności (BLE) różnica w porównaniu z poprzednim rokiem wyniosła zaledwie 0,2-0,6 proc. Osłabiło to różnicę w porównaniu do 2021 r., bo minus wyniósł 2,6 proc. w kwietniu i 1,8 proc. w maju.

Niektóre niemieckie mleczarnie płacą teraz rolnikom znacznie ponad 50 centów/kg mleka – i wydaje się, że ta zachęta zaczyna przynosić efekty. Ogólnie jednak mleko pozostaje w Niemczech towarem deficytowym. Od stycznia do lipca dostawy mleka do niemieckich mleczarni były o 1,3 proc. niższe niż w roku ubiegłym i wynosiły 18,9 mld kg.

Produkcja mleka spada, ale nie w całej UE

Według danych Komisji Europejskiej dostawy mleka w całej UE w czerwcu 2022 r. były o 0,6 proc. niższe niż w poprzednim roku. Rolnicy produkujący mleko w Niemczech, Francji, Irlandii i we Włoszech dostarczyli mniej mleka niż w czerwcu 2021 r.

Ogólnie jednak produkcja mleka w UE w pierwszym półroczu była o 0,7 proc. niższa niż w pierwszych sześciu miesiącach 2021 r. KE odnotowała wyższe ilości mleka w Austrii (+3,5 proc.) i Polsce (+1,8 proc.) oraz Belgia (+0,9 proc.).