Według prognoz tempo wzrostu produkcji mleka w nadchodzącej dekadzie będzie wyższe niż to obserwowane w ciągu ostatnich dziesięciu lat, co wynika m.in. ze wzrostu popytu na jednego mieszkańca w krajach rozwijających się, w szczególności w Indiach.

Według raportu OECD-FAO, populacja świata wzrośnie z 7,3 mld do 8,2 mld w ciągu dziewięciu lat, a Indie stanowią 56 proc. tego wzrostu, wyprzedzając Chiny jako najbardziej zaludniony kraj.

W ciągu następnej dekady spodziewany jest wzrost globalnej konsumpcji przetworzonych produktów mleczarskich o 1,7 proc. rocznie. W czasie prognozowanego okresu oczekuje się, że produkcja przetworzonych produktów mleczarskich wzrośnie o 1,4 proc. rocznie w przypadku sera i 2,3 proc. dla odtłuszczonego mleka w proszku (SMP).Chociaż produkcja SMP i sera będzie miała miejsce w krajach rozwiniętych, Indie pozostaną największym producentem masła, przy czym nie będzie to największy gracz na rynku eksportowym.

Według analityków handel świeżymi produktami mleczarskimi pozostanie ograniczony, a tym samym wzrost konsumpcji będzie miał umiarkowany wpływ na światowe rynki mleczne.