Wysokie ciśnienie wewnątrz wymienia w pierwszych dniach po zakończeniu doju, jak również brak „przepłukiwania” gruczołu mlekowego z namnażających się w nim patogenów, wynikający z zaprzestania doju, oraz nadwyrężenie metabolizmu zwierząt spowodowane zmianą podaży energii może negatywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie zasuszanych zwierząt. Rozwiązaniem tego problemu ma być system Gea AutoDry, który zdobył złoty medal EuroTier 2022 za innowacyjne rozwiązania w hodowli zwierząt.

System AutoDry jest innowacyjną funkcją w ramach oprogramowania zarządzania stadem GEA dla konwencjonalnych systemów udojowych. Funkcja ta może być aktywowana dla poszczególnych krów. Jak zapewniają producenci, przygotowuje je ona delikatnie, choć efektywnie, do zasuszenia. AutoDry wprowadza automatyczne zdejmowanie aparatu udojowego po osiągnięciu zdefiniowanej wcześniej docelowej ilości mleka. AutoDry zaczyna działać około 10 dni przed zasuszeniem i stopniowo zmniejsza produkcję mleka każdego kolejnego dnia, wykorzystując opatentowany algorytm.

Jak podkreślają twórcy, automatyczne zasuszanie krów oparte na naturalnym modelu jest dodatkowym atutem dla każdego gospodarstwa, niezależnie od modelu ekonomicznego. Ponadto aktywnie przyczynia się do zwiększenia zrównoważonego rozwoju, szczególnie w gospodarstwach mlecznych o wysokiej wydajności. W ocenie twórców, system AutoDry umożliwia ograniczenie stosowania antybiotyków, wspieranie dobrostanu zwierząt oraz zmniejszenie obciążenia pracą.