Niedawne badanie przeprowadzone przez firmę analityczną Mintel wykazały, że więcej niż trzech na pięciu irlandzkich konsumentów wierzy w to, że rolnicy nie otrzymują wystarczającej zapłaty z produkowane przez nich mleko.

Jak podaje The Cattle Site, badania pokazują również, że duża liczba konsumentów w Irlandii byłaby gotowa zapłacić od 10 centów do 20 centów więcej za dwulitrowe pakowanie mleka, jeśli dodatkowy koszt spowodowałby, że rolnicy otrzymają bardziej sprawiedliwą cenę za surowiec.

Jak mówi John Finn, przewodniczący krajowego komitetu mleka w Irlandzkiej Organizacji Rolników (IFA), wyniki przeprowadzonych przez Mintel badań powinny zachęcić detalistów i mleczarnie do płacenia 40 centów farmerom za litr białego surowica. Dzięki temu rolnicy będą w stanie pokryć koszty produkcji oraz osiągać minimalny zysk.

- Mleczarnie i detaliści muszą teraz zrobić wszystko, aby zapewnić rolnikom zwiększenie wypłat w ciągu najbliższych miesięcy po to, by umożliwić im pokrycie kosztów produkcji – dodaje John Finn.