Odbywająca się 7 sierpnia br. impreza to już IX edycja tego ogólnopolskiego mlecznego święta. Na tegorocznym Święcie Mleka obecni byli m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel, a także sekretarz stanu Jacek Bogucki.

W swoim wystąpieniu Minister Jurgiel zwrócił uwagę na to, że Polska zalicza się do jednego z największych producentów mleka w Europie, mimo to spożycie mleka i jego przetworów jest w porównaniu z innymi europejskimi krajami na stosunkowo niskim poziome.

– Polska należy do krajów z tak zwanego zielonego pasa UE, które dysponują doskonałymi warunkami do rozwoju produkcji mleka – zauważył minister Jurgiel i dodał, że do rozwoju produkcji mleka zachęcała nas Komisja Europejska roztaczając optymistyczne prognozy rozwoju sytuacji rynkowej na świecie – podaje MRiRW.

Jak podkreślił Minister, obecnie zmagamy się z brakiem równowagi podażowo-popytowej na rynku mleka, co jest konsekwencją zniesienia systemu kwot mlecznych, a także zmniejszonym popytem na produkty mleczarskie na rynkach krajów rozwijających, oraz embargiem rosyjskim.

– Mam nadzieję, że wynegocjowany przeze mnie po długich i trudnych rozmowach pakiet wsparcia rynku mleka pozwoli na jak najszybsze odwrócenie tej tendencji – powiedział Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Oprócz oficjalnych wystąpień, podczas IX Światowego Dnia Mleka odbyły się również Mistrzostwa w Piciu Mleka, rodzinne mleczne warsztaty kulinarne, a także konkursy i koncerty.