Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) otrzymała natychmiastowe powiadomienie w czwartek, 11 stycznia. Raport stwierdza, że epidemia została początkowo zaobserwowana w dniu 11 listopada 2017 r. i potwierdzona w zeszłym tygodniu (10 stycznia) po przeprowadzeniu testu tuberkulinowego w lokalnym laboratorium.

Badanie bakteriologiczne jest również prowadzone w Abu Kabir w Ministerstwie Zdrowia, ale wynik wciąż jest niepotwierdzony. Stwierdzono, że 584 krowy są narażone na zakażenie, z czego u 19 zwierząt potwierdzono wystąpienie choroby.

Według OIE, zagraniczny robotnik zaczął pracować w gospodarstwie i został zdiagnozowany jako chory na gruźlicę. Nie wiadomo jeszcze, czy to M. bovis czy M. tuberculosis . Po otrzymaniu tych informacji, służby weterynaryjne przeprowadziły test skórny w stadzie, z których 19 było pozytywnych.

OIE informuje, że krowy, które zareagowały pozytywnie na testy, zostaną uśpione i będą pobrane próbki w celu wyizolowania bakterii. Istotne, że żadne z chorych zwierząt nie trafiło do przetwórstwa.

W kraju podjęto środki zaradcze, zastosowane w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby, są to m.in.: kontrola ruchu w kraju, podział na strefy, kwarantanna, oficjalne niszczenie produktów pochodzenia zwierzęcego, dopuszczalne szczepienia (jeśli istnieje szczepionka).