O to, czy i w jakim stopniu podwyżki cen stali przełożyły się na koszty zakupu elementów wyposażenia obór pytamy Grzegorza Kędzierskiego, dyrektora zarządzającego w firmie Pellon Sp. z o.o.

- Podwyżki cen stali przełożyły się na koszty wyposażenia obór, ale nie jeden do jednego. Największy wpływ podwyżki te miały na produkty mniej przetworzone takie jak wygrodzenia, czy też konstrukcje stalowe. Mniejszy wpływ chociaż też odczuwalny na produkty zawansowane technicznie, takie jak zgarniacze obornika czy, wozy paszowe/mieszalniki stacjonarne. Najmniej podwyżki materiałów wpłynęły na ceny zaawansowanych rozwiązań takich jak automatyczne systemy karmienia. Tutaj podwyżki są symboliczne rzędu 2-5 proc. – zauważa Kędzierski.

Inwestycje zależne od ARiMR

Większość wysokonakładowych inwestycji opiera się na programach wsparcia modernizacji gospodarstw rolnych dotowanych ze środków UE. Zdaniem rozmówcy inwestycje zależą w dużej mierze od szybkości rozpatrywania wniosków o dotacje przez ARiMR i nie są w jego ocenie wrażliwe na aktualną sytuację. Jeśli potrwa ona jednak dłużej to spowoduje spadek zainteresowania inwestycjami ze względu na czas trwania procesu inwestycyjnego i trudność w przewidywaniu cen materiałów budowlanych.

Rolnicy obecnie coraz ostrożniej podchodzą to tematu dużych inwestycji, nawet pomimo relatywnie wysokich cen płodów rolnych. Dużą część potencjalnych zysków pochłaniają rosnące ceny środków do produkcji.

Grzegorz Kędzierski zapytany o perspektywy dla dalszego rozwoju gospodarstw, mówi:
- Cóż, rosnąca populacja na świecie potrzebuje coraz więcej żywności. Popyt ten, póki co, może być zaspokojony tylko przez rolnictwo tradycyjne. Alternatywne sposoby wytwarzania żywności są ciągle zbyt kosztowne i skomplikowane. Ta sytuacja sprzyja rozwojowi gospodarstw. Problemy z siłą roboczą wymuszają inwestycje w mechanizację i automatyzację.