Pastwiskowy system żywienia dotyczy z reguły mniejszych gospodarstw mleczarskich oraz gospodarstw utrzymujących bydło mięsne, które posiadają niezbędne zaplecze gruntów zlokalizowanych wokół siedliska oraz możliwości organizacyjne. W niektórych europejskich krajach, np. w Holandii, istnieje dodatkowa motywacja dla wypasu bydła również dla większych gospodarstw w postaci dodatkowej dopłaty do litra mleka uzyskanego od krów przebywających określony czas na pastwisku. Taką inicjatywę podejmował również w Polsce samorząd rolniczy, aby uwzględnić tego rodzaju wsparcie w n owym PROW 2021-2027.

STOPNIOWA ZMIANA DAWKI POKARMOWEJ

Należy pamiętać, że bydło jest bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany dawki pokarmowej, dlatego nowe komponenty powinny być wprowadzane stopniowo. Potrzeba kilku tygodni, aby w mikroflorze żwacza rozwinęły się określone szczepy bakterii, co pozwoli na zaadaptowanie się do nowego składu treści pokarmowej. Stopniowe przyzwyczajanie krów do zielonki pastwiskowej pozwala ograniczyć często występujący w tym okresie problem biegunek, wynikający z podaży soczystej paszy o niewielkim udziale włókna i wysokim poziomie białka. Dlatego krowy w tym czasie powinny mieć dostęp do pasz włóknistych, takich jak dobrej jakości siano czy słoma, pozwalających zbalansować dużą ilość soczystej paszy. Dobrym komponentem bilansującym się z zielonką pastwiskową jest również kiszonka z kukurydzy oraz suszone wysłodki buraczane. Tego rodzaju pasze stanowią źródło energii niezbędnej do zbilansowania zwiększonej ilości białka pochodzącego z zielonki.

Mówiąc o żywieniu pastwiskowym, nie sposób pominąć konieczności zbilansowania dawki pod względem składników mineralnych. Szczególnie ważnym pierwiastkiem jest magnez, który odgrywa ważną rolę

w profilaktyce tężyczki pastwiskowej, która stanowi poważne zagrożenie zdrowia, a niekiedy nawet życia krów. Wśród objawów schorzenia można wyróżnić: drżenie mięśni, sztywny chód, zgrzytanie zębami, biegunkę, a także wyraźny spadek produkcji mleka. Przy postępującej chorobie zwierzęta kładą się, leżą na boku z wyciągniętymi kończynami i odgiętą do tyłu głową. Konieczna jest wówczas szybka interwencja lekarza weterynarii, który uzupełni brakujące składniki. W innym wypadku może dojść do padnięcia zwierzęcia nawet w ciągu godziny od zalegnięcia. Aby uniknąć takiej sytuacji, na około 2 tygodnie przed planowanym wyjściem zwierząt na pastwisko należy zwiększyć podaż magnezu w dawce pokarmowej, wprowadzając dodatki paszowe o zwiększonej i lości tego składnika.

PRZEGLĄD STANU RACIC

Jednym z podstawowych zabiegów przed rozpoczęciem sezonu pastwiskowego jest dokonanie przeglądu stanu racic po zimie. Zabieg ten jest szczególnie istotny w przypadku zwierząt utrzymywanych na uwięzi, gdzie możliwość ścierania rogu racicowego jest znacznie ograniczona, a trzeba pamiętać, że racice przyrastają ok. 0,5 cm na miesiąc. Dokonując korekcji racic odpowiednio wcześnie, czyli kilka tygodni przed wypędzeniem zwierząt na pastwisko, istnieje możliwość zaleczenia występujących schorzeń przez sezonem. Tylko zwierzęta ze zdrowymi kończynami będą w stanie w pełni wykorzystać potencjał pastwiska, pobierając zielonkę przez kilka godzin dziennie. Jeżeli zaś zwierzęta cierpią na schorzenia racic i problem ten nie zostanie na czas rozwiązany, efekt będzie taki, że obecny przy poruszaniu się ból sprawi, że krowy szybko będą kładły się na pastwisku, nie pobierając wystarczającej ilości paszy. Okresowa korekcja racic powinna być wykonywana, gdy zwierzęta przebywają jeszcze w oborze, tak aby ewentualne rany powstałe podczas zabiegu zdążyły się wygoić. Na pastwisku jest to o tyle trudne, że zwierzęta podczas ruchu w krótkim czasie mogą pogubić opatrunki.

ODROBACZANIE STADA

Odrobaczanie stada korzystającego z pastwisk zaleca się przeprowadzać dwukrotnie w ciągu roku. Należy to zrobić jesienią, tuż po spędzeniu bydła z pastwisk, aby oczyścić stado po sezonie, oraz wiosną w celu uniknięcia porażenia pastwisk pasożytami obecnymi ewentualnie w stadzie. Aby zrobić to prawidłowo, w pierwszej kolejności należy zacząć od badania parazytologicznego, które wskaże rodzaj bytujących pasożytów oraz pozwoli dobrać odpowiedni preparat do ich zwalczania. Pozwoli to upewnić się, że zastosowana terapia przyniesie oczekiwany skutek. Zaleca się okresowe odrobaczanie u wszystkich zwierząt, ponieważ nie zawsze widoczne są objawy kliniczne, jakie mogą wywoływać pasożyty.

U bydła mogą występować zarówno pasożyty zewnętrzne, jak też wewnętrzne. Niezależnie od rodzaju, każde z nich osłabiają organizm zwierzęcia, wydzielają toksyny, powodując zaburzenia w rozwoju, spadek masy ciała, a także spadek mleczności. Wśród pasożytów zewnętrznych najczęściej spotykane są: giez bydlęcy, świerzbowiec drążący, wszoły, wszy czy też muchy krwiopijne lub meszki. Z kolei do pasożytów wewnętrznych można zaliczyć: nicienie żołądkowo - jelitowe, nicienie płucne, tasiemce, motylicę wątrobową, węgorki, przywry przedżołądków, włosogłówki i tęgoryjce. Większość z nich wywołuje zaburzenia w procesach trawiennych, co skutkuje spadkiem apetytu bądź występowaniem biegunek. Niekiedy jednak bezobjawowy przebieg inwazji pasożytów sprawia, że podejmowane kroki są spóźnione, dlatego tak ważne są działania profilaktyczne.

ZABEZPIECZENIE PRZED OWADAMI

Okres wypasu to również czas nasilonej inwazji owadów latających, które potrafią być dla zwierząt wyjątkowo uciążliwe. Muchy, meszki, gzy bydlęce i in. atakują zwierzęta zarówno wystawione na ekspozycję słoneczną, jak też przebywające w pobliżu zadrzewień. Zaniepokojone zwierzęta, opędzając się nieustannie od intruzów, mniej czasu poświęcają na pobieranie zielonki i odpoczynek połączony z przeżuwaniem. Dodatkowo owady są wektorem przenoszenia patogennych drobnoustrojów, wywołujących infekcje oczu czy też stany zapalne wymienia. Stąd też konieczne jest podjęcie walki z niechcianymi intruzami. Oprócz ogólnego zwalczania owadów w gospodarstwie, dobrym sposobem zabezpieczenia zwierząt na pastwisku jest zastosowanie preparatów typu pour-on, które aplikuje się bezpośrednio na skórę w celu odstraszania owadów.