Mleko od dawna jest uważane za jedno z najwartościowszych źródeł składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i wzrostu dzieci. Jednak oprócz witamin, minerałów i białka, mleko zawiera również tłuszcze i inne składniki, które odgrywają kluczową rolę w rozwoju poznawczym dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, jak podkreśla Polska Izba Mleka.

Składniki kluczowe dla rozwoju poznawczego dzieci

Jednym z głównych składników odżywczych w mleku są nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak kwas linolowy i kwas linolenowy.

„Tłuszcze te są niezbędne do rozwoju mózgu i układu nerwowego u dzieci. Badania wykazują, że nienasycone kwasy tłuszczowe wspierają wzrost komórek nerwowych oraz poprawiają funkcje poznawcze, takie jak koncentracja, pamięć i uczenie się. Dlatego regularne spożywanie mleka i produktów mlecznych może mieć korzystny wpływ na rozwój kognitywny dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym” – informuje PIM.

Wapń i jod odgrywają ważną rolę w rozwoju mózgu

Ponadto, mleko zawiera również minerały, takie jak wapń i jod, które odgrywają ważną rolę w rozwoju mózgu, jak zaznacza Izba.

„Wapń jest niezbędny do budowy i utrzymania silnych kości, ale ma także wpływ na przewodzenie impulsów nerwowych. Dzieci w etapie wzrostu potrzebują odpowiedniej ilości wapnia, aby móc skoncentrować się i przyswajać nową wiedzę. Jod natomiast jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy, które są istotne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Regularne spożywanie mleka dostarcza organizmowi najmłodszych istotną dawkę wapnia i jodu, wspierając tym samym ich rozwój poznawczy” – tłumaczy Polska Izba Mleka.

Witaminy B12 kluczowa w przypadkach problemów z koncentracją

Mleko jest również źródłem witaminy B12, która odgrywa ważną rolę w produkcji czerwonych krwinek i funkcjonowaniu układu nerwowego. Niedobór tej witaminy może prowadzić do problemów z koncentracją i pamięcią. Dlatego obecność mleka i produktów mlecznych w prawidłowym żywieniu dzieci jest niezwykle istotna. Ich regularne spożywanie może przyczynić się do poprawy funkcji poznawczych, wskazuje PIM.