Udając się do sklepu po zakup mieszanki możemy liczyć, że sprzedawca zada nam tego typu pytania. Rodzaj, żyzność gleby i  jej stan uwilgotnienia w znaczący sposób wpływa na wzrost i rozwój roślinności. Czynnik wodny determinuje jakie gatunki traw należy wysiewać. Zaleca się pod większość gatunków traw jak i roślin motylkowatych tereny uwilgotnione i tylko okresowo suche.

 

Dobór mieszanki zależy także od przeznaczenia użytków zielonych. Powszechnie funkcjonuje podział na mieszanki: łąkowe, pastewne i kośno-kiszonkowe. Mieszanka kośno-kiszonkowa zawiera przede wszystkim w swoim składzie takie gatunki jak: życica wielokwiatowa, życica trwała, koniczyna perska, kupkówka pospolita, kostrzewa trzcinowa, lucerna siewna. Mieszanka pastwiskowa natomiast zawiera przykładowo: tymotkę łąkową, kostrzewę łąkową, kostrzewę czerwoną, koniczynę białą, wiechlinę łąkową, kupkówkę pospolitą. A mieszanka łąkowa to te same gatunki co  mieszanka pastwiskowa, dodatkiem może być tu jednak koniczyna szwedzka. Udziały procentowe poszczególnych gatunków zmieniają się w zależności od przeznaczenia.Ogólnie bez względu na sposób użytkowania wysianej trawy zalecany jest wysiew od 35 do 40 kg/ha.

Ceny mieszanek pastewnych mieszczą się w granicy między 130-160 zł/10 kg w zależności od producenta. Natomiast te z przeznaczeniem na łąkę są droższe i tu ceny wahają się od 150 do 250 zł/ 10 kg.

Na wielu targowiskach w Polsce można także kupić mieszankę, która przygotowywana jest na miejscu. Sami decydujemy co się w niej znajdzie i w jakim udziale. Dla przykładu 1 kg kostrzewy czerwonej kosztuje ok. 60 zł/1 kg, tańsze są rośliny motylkowate – koniczyna biała około 24 zł/ 1kg, lucerna około 22 zł/ 1 kg.

Właściwe dobrana mieszanka zaowocuje brakiem niedojadów na pastwisku co przełoży się nie tylko na zdrowie i kondycję krów ale także na efekty ekonomiczne i produkcyjne hodowcy.