21 lipca 2016 r., w siedzibie Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich miało miejsce sympozjum pt. „Aktualna sytuacja w sektorze i na rynku mleczarskim”. Była to okazja do analizy sytuacji oraz rozpatrzenia możliwych scenariuszy przyszłości sektora. Bodajże najważniejszym elementem spotkania było wystąpienie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krzysztofa Jurgiela.

Pierwszym wystąpieniem na sympozjum był referat Waldemara Brosia, prezesa KZSM, dokładnie prezentujący trudną sytuację na rynku mleka. Po tej analizie oraz krótkich prezentacjach firm oferujących produkty dla przemysłu przetwórstwa mleka, przyszła pora na rzecz najważniejszą – debatę nad sposobami wyjścia z trudnej sytuacji.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z przedstawicielami resortu, Zofią Krzyżanowską oraz Waldemarem Sochaczewskim, przedstawili plany Komisji Europejskiej odnośnie wsparcia producentów mleka. Wystąpienie to było pretekstem do szerszej debaty, podczas której głos zabrali prezesi dziesięciu polskich spółdzielni mleczarskich.

Dokładniejszą relację z Sympozjum zamieścimy wkrótce na naszym portalu, natomiast okazją do kolejnej debaty nt. przyszłości sektora mlecznego będzie 6 września na II edycji Konferencji „Nowoczesna produkcja mleka”. Zarejestruj się już dziś na farmer.pl.