Główny lekarz weterynarii o 3 miesiące wydłużył okres składania wniosków o certyfikat zgodności z unijnymi wymogami weterynaryjnymi dla producentów mleka. Mimo to od 1 stycznia mleczarnie mogą od producentów bez certyfikatu nie kupować mleka.

Na 10359 gospodarstw mleczarskich w woj. kujawsko-pomorskim do końca ub. r. certyfikatów nie uzyskało 690. 29 grudnia główny weterynarz kraju rozesłał do powiatowych inspektoratów weterynaryjnych decyzję przedłużającą tzw. okres przejściowy o kwartał.

- Gospodarstwa zyskały dodatkowy czas na wprowadzenie zmian i uzyskanie certyfikatu, jednak mleczarnie już od początku stycznia mogą nie kupować mleka od gospodarstw, które go nie mają. To jest ich decyzja. Wtedy rolnik będzie mógł tylko wykorzystać mleko w gospodarstwie - mówi Michał Paszotta, powiatowy lekarz weterynari w Wąbrzeźnie, cytowany przez "Gazetę Pomorską". W tym powiecie najwięcej gospodarstw nie uzyskało certyfikatu.

Inspektorzy weterynaryjni kontrolują stan warunków sanitarno-weterynaryjnych na wniosek zainteresowanych producentów. Jeśli standardy nie są spełniany - wyznaczany jest dodatkowy tzw. okres naprawczy na dostosowanie gospodarstwatu nie kupować mleka.

Na 10359 gospodarstw mleczarskich w woj. kujawsko-pomorskim do końca ub. r. certyfikatów nie uzyskało

Źródło: "Gazeta Pomorska"